Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Ekonomi Haberleri->Kemal Derviş Enflasyon konusunda uyardı   
Kemal Derviş Enflasyon konusunda uyardı

Derviş: Türkiye enflasyon tehlikesiyle karşı karşıya

Gelişmiş ülkelerin finans piyasalarındaki tıkanıklığı engellemek adına emtia balonunu şişirdiğini anlatan Derviş, bunun, Türkiye gibi ülkelerde enflasyon riski yarattığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, Önümüzdeki 2 veya 3 yıl başımız çok ağrayabilir açıklamasına şu cümlelerle devam etti.   “Gelişmiş ekonomilerde emtia fiyatlarının resesyon veya en azından yavaşlama döneminde çok yükseklerde seyrettiği yeni bir fenomenle karşı karşıyayız. Sistemdeki likiditenin bir çıkış aradığı hissine kapılmaktan kendimi alamıyorum. Ancak FED faiz oranlarını düşürürken siz yükselen bir ekonomide para politikanızı nasıl sıkılaştırabilirsiniz? Yıllarca enflasyonla mücadele eden Türkiye ve Brezilya gibi ülkeler, makroekonomik bir döngüden değil, finansal sektörü kurtarma gereğinden kaynaklanan gerçek bir enflasyon tehlikesiyle karşı karşıya.”
Derviş konuşmasında, yiyecek ve enerji fiyatlarındaki artışla ilgili olarak ‘’ Bir yıl önce gidişat ortadayken, çok az insan uyarıda bulundu” dedi. 

Kaynak : 08.05.2008 Milliyet Gazetesi
Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 08 May 2008 10:10, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it