Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Flaş Haber   
Türk Ticaret Bankası ve Adabank

TÜRK TİCARET BANKASI VE ADABANK

 

22.03.2013 tarihli Zaman Gazetesinin Ercan BAYSAL kaynaklı haberinden alıntı :

“Bankacılık kesiminden edinilen bilgilere göre Adabank ve Türkbank’ın satışı büyük önem taşıyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan ve bu ay başında teklif gelmediği için  satışı yapılamayan Adabank ile tasfiye halindeki Türk Ticaret Bankası’na kamu bankalarının talip olacağı belirtiliyor.

Adabank’a talip olan firma TMSF’nin yapacağı yeni ihaleye teklif verecek. Türkbank’ı almak isteyen finans kuruluşu ise tasfiye sürecinin tamamlanmasını bekleyecek. Bu kapsamda Fon mahkemeye başvurarak tasfiyenin durdurulmasını isteyecek. Tasfiye ifadesi kalktıktan sonra ise TMSF, BDDK’nın kapısını faaliyet izni için çalacak.

Adabank daha önce katılım bankacılığı yapmasa da Türk Ticaret Bankası 1913’te İslam Türk Ticaret Bankası adıyla kurulan Türkiye’nin ilk özel girişim bankası olarak biliniyor.Banka, yabancı bankaların katı tutumlarından ve tefecilerin ağır şartlarından bunalan tüccar ve esnafa uygun imkanlarda kredi temin etmek amacıyla kurulmuştu.

Yedi yıl önce ihaleye çıkmasına rağmen Adabanka güçlü bir alıcı henüz çıkmadı. En son 5 Mart 2013’te TMSF’ye devredilen Adabank’ın satışına ilişkin yapılacak ihaleye teklif gelmedi.”

Haberin detaylarını   http://www.zaman.com.tr/ekonomi_halkbanktan-sonra-ziraat-da-katilim-bankaciligina-giriyor_2068251.html  linkinden okuyabilirsiniz.

...


Gönderen Editör, Cuma, 22 Mart 2013 16:38, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Vatan Gazetesi Ufuk ŞANLI yazısı.

VATAN GAZETESİ UFUK ŞANLI'nın HABERİNDEN ALINTIDIR.

" Geri dönüşümü için düğmeye basıldı...

Ufuk ŞANLI / VATAN EKONOMİ
Türkbank’ta yargı süreci bitti. Kasasında 520 milyon lira olan Türk Ticaret Bankası’nın geri dönüşü için düğmeye basıldı...

Mafya-siyaset-iş dünyası üçgeninde yaşanan skandallar yüzünden önce Hazine’ye devredilen hemen ardından da tasfiyesi için düğmeye basılan Türk Ticaret Bankası, kuruluşunun 100 yılında lekesiz ve tertemiz bir şekilde sektöre geri dönmeye hazırlanıyor.

Kasasında 520 milyon lira nakit bulunan Türkbank’ın yeniden bankacılık yapabilmesi için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) çalışmalarını tamamladı. Tüm kamu davalarını kazanan TMSF bankanın yüzde 5.7 hissesini elinde bulunduran Munzam Sandık ile de hisse devri konusunda el sıkıştı. Böylece bankanın hakimi haline gelen Fon, önce tasfiye işleminin durdurulması için ticaret mahkemesine başvuracak hemen ardından da yeniden lisans alabilmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kapısını çalacak.

Ekonomi yönetiminde de onay çıkması halinde 1913 yılında ‘Adapazarı İslam Ticaret Bankası’ adıyla ilk özel sektör bankası olarak kurulan banka, bir asır sonra yeniden hayat bulacak.

Türk Ticaret Bankası Munzam Sandığı Vakfı Başkanı Celal Balabanlı, “Bankaya el konulduğu günden bu yana yani 15 senedir verdiğimiz hukuk mücadelesinin tek bir amacı vardı; o da Türk Ticaret Bankası’nın yaşaması... Bugün bunun önünde hukuki bir engel kalmadı. Bankanın tüzel kişiliği halen sürüyor. Kasasında 500 milyon liradan fazla nakti bulunan ve çok ciddi bir marka değeri olan Türkbank’ın hayata dönmesi noktasında Ankara’dan da ciddi ilgi olduğunu söyleyebilirim. İnşallah emeklerimiz boşe gitmeyecek...” diye konuştu.

520 milyon lira nereden geliyor?

TMSF tasfiyeye girmeden önce bankaya 353 milyon liralık sermaye benzeri kredi aktarmıştı. Tasfiye döneminde ise bankanın Türkiye’nin her yerinde çok değerli olan gayrimenkulleri satılarak borçlar ödendi. Borçlar ödenip paraya ihtiyaç kalmayınca TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül de daha önce aktarılan 353 milyon lirayı geri aldı. Ancak çalışanlar Bankalar Yasası’nın 140’ıncı maddesine dayanarak “Tasfiye bitmeden alamazsınız” diyerek açtıkları davayı kazanınca para bankaya geri geldi. Bunun yanı sıra Türkbank’ın bankalarda mevduatta tutulan 120 milyon liralık bir mevduatı var. Buna gayrimenkuller de eklendiği zaman bankanın toplam nakit varlıklarının 520 milyon liraya ulaştığı tahmin ediliyor.

Türkbank skandalı nedir?

Haziran 1997’de Mesut Yılmaz’ın liderliğinde Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti ve Demokrat Türkiye Partisi tarafından kurulan 55. Hükümetin devrilmesine sebep olan skandallar zinciri ülkeyi derinden sarstı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Türkbank, 1998 yılında yapılan özelleştirme ihalesiyle 600 milyon dolara işadamı Korkmaz Yiğit’e satıldı. Yiğit, Bankekspres ve Türkbank’ın yanısıra sahip olduğu üç televizyon kanalı ve satın aldığı gazetelerle bir anda ülkenin en kudretli işadamlarından biri haline geldi. Ancak gizli ortağı Alaattin Çakıcı’nın ihaleden kısa bir süre sonra Fransa’da yakalanması tüm planları bozdu. CHP’li Fikri Sağlar’ın açıkladığı Yiğit’le Çakıcı arasındaki telefon konuşmaları, ikilinin Türkbank ihalesinde etkili olmak için çalıştıklarını ortaya döktü. Bunun üzerine hükümet istifa etmek zorunda kaldı."

Vatan Gazetesi Ufuk Şanlı Yazısı linki


...


Gönderen Burcu FIRAT, Cuma, 08 Mart 2013 12:25, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DUYURU

                                       D U Y U R U

Avrupa Merkez Bankası Başkanı'nın canlı yayın konuşması nedeniyle;

Türk Ticaret Bankası Munzam Sosyal Güvenlik Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Başkanı Sayın Celal BALABANLI'nın konuşmacı olarak katılacağı BLOOMBERG HT Televizyon Kanalı’nda

“Türkbank’ın Milli Ekonomi’deki yeri ve önemi,

Türkbank (İslam-Türk Ticaret Bankası)’ın dünü, bugünü, yarını”

konulu Prof. Dr. Kerem ALKİN’in hazırladığı, Sayın Cüneyt BAŞARAN’ın yönettiği “AKILLI PARA” programı 08.03.2013 Cuma günü saat 16:00'ya ertelenmiştir.

                                                                     Başkan
                                                              Celal BALABANLI

08.03.2013
saat 16:00-17:00 arası
BLOOMBERG HT TV.
...


Gönderen Burcu FIRAT, Perşembe, 07 Mart 2013 11:21, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Sabah.com.tr Tarık Yılmaz Yazısı

Tarık Yılmaz sabah.com.tr'den alıntıdır

'ta neler oluyor?

Tarık YILMAZ - Sabah.com.tr

Konuyu bir protokole bağlayacak kadar ilerleme sağlayan taraflar, eğer el sıkışıp işlemi sonuçlandırırsa bankanın tasfiyesini tamamlama ve hatta lisansını tekrar alma konusundaki önemli bir engeli de ortadan kaldırmış olacak. Zira geçmişte muhtemel alıcılar, Munzam Sandık'ı bankanın satışında hep bir engel olarak görmüştü.

Konunun daha iyi anlaşılması için 2012 yılı ortasına gidelim. Başkanı Şakir Ercan Gül, geçen yıl başlarında verdiği bir demeçte, Tasfiye Halindeki ile Hazine arasında 260 milyon liralık dava olduğunu, bu davanın kazanılması halinde Türkbank'ın satılacağını söylemişti. Davanın sonucu Kasım 2012'de açıklandı ve Yargıtay Tasfiye halindeki Türkbank'ı haklı buldu.

Kazanılan bu dava, halen bankada yüzde 5.7 kadar ortaklığı bulunan Munzam Sandık ve banka eski çalışanlarını heyecanlanmıştı. Çünkü, dava sonucundan birkaç ay önce TMSF Başkan Şakir Ercan Gül; "Dava kazanılırsa Türkbank satılır" demişti. Aldığım bilgiler, TMSF ile sandık davanın kazanılması sonrası boş durmamış ve bir çerçeve konusunda anlaşmış.

Anlaşılan konuların başında yüzde 5.7'lik hisselerin TMSF'ye devri var. Böylece bu yıl 100'üncü yılını dolduran asırlık bankanın satışı ya da tasfiyesi önünde hep engel görünen Munzam Sandık sıkıntısı aşılmış olacak. Böylece tasfiye ya da bankanın tekrar canlandırılması konusunda muhatap 'bir'e indirilmiş oluyor. Ayrıca karşılıklı davaların da çekildiği kulağıma gelen bir diğer bilgi.

TMSF Başkanı Gül'ün de daha önce değindiği gibi bankanın tekrar satışa çıkarılması gündeme gelirse TMSF, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) tekrar lisans başvurusu yapabilir. Ve eğer lisans alınırsa 100 yıllık Türkbank'ın bankacılık arenasına tekrar dönmesi gündeme gelebilir. Tasfiyeye girerse de Türk Bankacılık tarihinde asırlık bir çınar olarak yerini alır."

http://www.sabah.com.tr/Piyasa/PiyasadanHaberler/2013/03/05/turkbankta-neler-oluyor...


Gönderen Burcu FIRAT, Çarşamba, 06 Mart 2013 15:23, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DAVUTPAŞADAKİ İŞYERİ PATLAMASINDA 23 ÖLÜ VAR

Davutpaşa'daki bir iş merkezinde meydana gelen patlamada ilk belirmelere göre 23 kişi yaşamını yitirdi. Davutpaşa Çifte Havuzlar Caddesi'ndeki Şişecam Fabrikası yanındaki 5 katlı Prestij İş Merkezi'nde  patlama meydana geldi. Kalorifer kazanında meydana geldiği ileri sürülen patlamada, binanın 3 katı tamamen çöktü. 5 bin metrekarelik kapalı alana sahip iş merkezinin enkazı altında çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.

Yangını izlerken patlamanın kurbanı oldular!

      İstanbul Davutpaşa'da 23 kişinin öldüğü olayda 7-8 vatandaşın ilk patlamada çıkan yangını izlerken meydana gelen ikinci bir patlamanın etkisiyle öldükleri açıklandı.
      Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Muammer Güler, patlamanın, "maytap, meşale ve havai fişek" ile ilgili olduğunun kesinleştiğini bildirdi.
      İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte patlamanın meydana geldiği binada incelemelerde bulunan Vali Güler, ola yerinden ayrılışında basın mensuplarına açıklama yaptı.
      Patlama sebebiyle 23 kişinin öldüğünü 116 kişinin de yaralandığını dile getiren Güler, şu anda enkazda canlı olmadığını, ancak 6 cenazenin enkaz altından çıkarıldığını kaydetti.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 31 Ocak 2008 11:39, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GENELKURMAY BAŞKANI'NIN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, türban konusundaki yasal düzenleme hazırlığı ile ilgili olarak, ''Türk toplumunun bütün katmanlarında bu konuda askerin düşüncesini bilmeyen yok. Bir şey söylememiz malumu ilandan ileri gitmez, onun için bu konuda herhangi bir şey söylemek istemiyorum'' dedi. 

'TSK SUÇ ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR'
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Ergenekon operasyonu'' ile ilgili olarak, ''Her fırsatta, bu tür ortaya çıkan bir şeyleri Silahlı Kuvvetlerle ilişkilendirme çabaları geçmişte de olmuştur. Şimdi de oluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bir suç örgütü değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde hata yapan, yargı önünde cezasını çeker'' dedi.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 30 Ocak 2008 12:46, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DİYARBAKIRDAKİ PATLAMA İLE İLGİLİ BİR KİŞİ YAKALANDI

Diyarbakırdaki bombalı saldırının faili yakalandı. Zanlı Kuzey Irak'ta uzun süre eğitim almış.

Adı güvenlik gerekçesiyle gizli tutulan zanlı, Diyarbakır'da gözaltına alındıktan sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Zanlının Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarında uzun süre eğitim aldığı ve daha sonra Türkiye'ye gelerek saldırıyı gerçekleştirdiği kaydedildi. Soruşturma kapsamında yeni gözaltılar olabileceği belirtilirken, olayla ilgili açıklamanın daha sonra yapılacağı ifade edildi.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 08 Ocak 2008 14:37, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DİYARBAKIRDA PATLAMA

Diyarbakır'da patlama

      Diyarbakır'ın Dağkapı semtinde, Dedeman Oteli ve Galeria Alışveriş Merkezi arasındaki otoparkta bulunan bir araç askeri servis aracının geçişi sırasında patladı.
      Saat 16.55'te meydana gelen bombalı saldırıda 3ü çocuk 5 kişinin öldüğü 67 kişinin yaralandığı bildirildi. Asker ve polis tarafından güvenlik kordonuna alınan patlama bölgesindeki yaralılarının  bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.
       

Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne 20'ye yakın yaralı getirildiği belirtiliyor. Patlama sonrasında çevredeki pek çok evin camları kırılırken, bazı araçlar da zarar gördü.
      Patlamanın mesai bitimine yakın bir zamanda meydana gelmesi ve bu yolun çok sık kullanılan bir yol olmasının yaralı sayısını artırabileceği ifade ediliyor.
      Yanan otobüsün askeri bir araç olup olmadığı ile ilgili bilgiler henüz netleşmedi.
      Patlamanın, uzaktan kumandalı bir düzenekli gerçekleştirdiği iddia ediliyor.
      Söndürme çalışmaları sürerken, yanan araçta, zaman zaman patlamaların meydana geldiği belirtiliyor.
     
     HASTANELER ALARMDA

      Olayın ardından Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerindeki hastaneler alarma geçti. Yaralılar, ambulanslarla Diyarbakır Devlet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne sevk ediliyor.
     
     İKİ PKK'LI ARANIYOR

      Olayla ilgisi bulunduğu öne sürülen iki PKK üyesinin arandığı belirtilirken, patlamanın meydana geldiği yerde ikinci bir bomba ihtimaline karşın güvenlik önlemleri alındı.
     

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 03 Ocak 2008 18:49, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BENAZİR BUTTOYA SUİKAST

 Benazir Butto hayatını kaybetti.

Pakistan’da, Ravalpindi kentinde yapılan mitingte düzenlenen intihar saldırısı sırasında ağır yaralanan eski başbakanlardan Benazir Butto hayatını kaybetti.
Saldırı sonrası ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve acil olarak ameliyata alındığı açıklanan Butto'nun öldüğü bilgisini Pakistan İçişleri Bakanlığı da doğruladı.
Polis ve yetkililer, yaklaşık 20 kişinin ölümüne yol açan şiddetli patlamanın ardından, alanda silahlarla ateş açıldığını aktardı.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 27 Aralık 2007 17:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku
FENERBAHÇE TARİHE GEÇTİ

 Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi G Grubu son maçında CSKA Moskova'yı 3-1 mağlup ederek, bu kupada tarihinde ilk kez son 16 takım arasına adını yazdırdı. Sarı-lacivert takım aynı zamanda Devler Ligi grup maçlarında bugüne kadar en fazla puan toplayan takım olma unvanını eline geçirdi.

Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi G Grubu son maçında sahasında CSKA Moskova'yı konuk etti.

Sarı-lacivertliler yarım saat geride kalırken Edu'nun kendi kalesine attığı golle kısa bir şok yaşadığı maçta, rakibini Alex ve Uğur Boral'ın (2) golleriyle devirerek tarihinde
ilk kez Devler Ligi'nde son 16 takım arasına adını yazdırdı.

Bu galibiyetle puanını 11 yapan Fenerbahçe aynı zamanda Şampiyonlar Ligi grup maçlarında bugüne kadar
en fazla puan toplayan Türk takımı oldu.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 13 Aralık 2007 15:25, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Düşen Uçaktaki Yolcu listesi

Uçaktaki mürettebat ve yolcuların isim listesi...

      Isparta üzerinde düşen yolcu uçağında bulunan 7 mürettebat ve 49 yolcunun isim listesi açıklandı...
      Düşen  MD83 uçağının kaptan pilotunun Serhat Özdemir, ikinci pilot Fahir Aksoy, Kabin Amiri Çağatay Şirin, Teknisyen Alaattin Göktürk (World Focus Havayolları), Kabin Memurları Mana Topçu, Sinem Hatice Vurbun ve Mümine Bulut (Atlasjet) oldukları açıklandı.
     
      YOLCULARIN İSİMLERİ

      Isparta yakınlarında radardan kaybolan Atlasjet uçağındaki

      49 yolcudan 27'sinin isimleri şöyle:

      Özlem Karataş. Nuri Tığlı. Bahri Öndürücü.  M.Rafi Taşkent. Muhsin Öndürücü.
      Şakir Özsoy. Kasım Muhammet Saygılı. Perihan Kutlu. Sinem Kutlu.
      Aysun Fatime Balcı. Mustafa Zengin. Davut Demirkurt. Hayri Tokgöz.
      Tevfik Büyükçaylı. Mehmet Yiğitbaşı. Zeliha Yiğitbaşı. Özgen Berkol Doğan.
      Engin Abat. Engin Arık. Sibel Uysal. Mehmet Yılmaz. Necati Kartal.
      Saniye Kartal. Hakan Ulutaş. İskender Hikmet. Senel Fatma Boydağ.
      Fahrettin Oğurlu. Özcan Oğurlu. Hakan Yakup Tullu. Alp Tezcan.
      Oğuz Cafer Çiftçi. Yusuf Çiftçi. Nazire Kurnaz. Gözen Polat. Mustafa Fidan.
      Doğan Göktaş. Hazal Kaynak. İsa Çobankaya. Saniye Çobankaya.
      Yaşar Çobankaya. Burhan Tepebaşı. Ruşen Mustafa Hamza Hemreli.
      Fuat Güler. Mustafa Çalışkan. Kenan Büyük. Süleyman Hilal. Ayşe Cantürk.
      Melike Ceylan.  Sadettin Baysal.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 30 Kasım 2007 11:45, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ATLAS HAVAYOLLARI UÇAĞI DÜŞTÜ

Isparta'da yolcu uçağı düştü!

Ispartada yolcu uçağı düştü!      
Isparta seferini yapan World Focus Havayolları'na ait, Atlasjet Havayolları tarafından kiralanan MD83 tipi yolcu uçağı Süleyman Demirel Havalimanı'na iniş için alçalırken, Keçiborlu İlçesi'nin Çukurören ve Kılıç köyleri arasında düştü. Süleyman Demirel Havalimanı'na 12 kilometre uzaklıktaki 1830 metre yükseklikteki Türbetepe'nin zirvsine çakılan uçaktaki 49 yolcu 7 mürettebattan kurtulan olmadı.
      İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Isparta'ya saat 23.20'de havalanması gerekirken, Piriştina seferinden geç dönmesi nedeniyle saat 00.51'de kalkış yapan KK4203 sefer sayılı uçak, saat 01.36'da Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada radardan kayboldu.
      Hava Trafik Kontrol Merkezi'nin uçağın kaybolduğu bilgisini vermesi üzerine
arama çalışmaları başlatıldı. Bölgedeki arama kurtarma ekipleri ve jadarma başta omak üzere tüm güvenlik birimleri seferber olurken, Hava Kuvvetleri'ne bağlı arama kurtarma helikopterleri görevlendirildi.
      Uçağın koordinatlarını uydu aracılığı ile bildiren ELT cihazından sinyal alınamayınca, çevredeki göllerden birine düşmüş olbileceği ihtimali gözönüne alınarak, aramalar buralara da kaydırıldı. Isparta ve Antalya valiliklerinde kriz masaları oluşturuldu.
      Uçağın kaybolduğu haberi üzerine yolcu yakınları İstabul Atatürk Havalimanı ile Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na akın ederek, bilgi almaya çalıştı.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 30 Kasım 2007 11:29, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ERDAL İNÖNÜ VEFAT ETTİ

     
Eski Başbakan Yardımcılarından, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu Prof. Dr. Erdal İnönü, tedavi gördüğü ABD’nin Houston kentinde, 81 yaşında hayatını kaybetti.
      Erdal İnönü’nün TSİ 05.00 sıralarında vefat ettiği öğrenildi. Geçtiğimiz yıl Houston’da bulunan M.D. Anderson Kanser Merkezi’ndeki tedavi gördükten sonra yurda dönen Erdal İnönü, hastalığının nüksetmesi üzerine 27 Ağustos’ta yeniden ABD’ye gitmişti.
      İnönü’nün yanında eşi Sevinç İnönü bulunuyordu
.
      
     HAYATI

      ABD’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türkiye solunun önemli isimlerinden Prof. Dr. Erdal İnönü, 6 Haziran 1926’da Ankara’da doğdu. İnönü ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da yaptı.
      İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü’nün oğlu olarak dünyaya gelen Erdal İnönü, 1947’de Fen Fakültesi’nden fizik lisansı diploması aldıktan sonra A.B.D.’ye gitti, California Teknoloji Enstitüsü’nde lisans üstü öğrenimi yaptı, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.
      Teorik fizik alanında araştırmalar yapan Erdal İnönü, Türkiye’ye dönünce Ankara Üniversitesinde Fizik Asistanı olarak göreve başladı.
      Askerlik görevini yaptıktan sonra üniversite doçentlik sınavını veren, 1957-1960 yılları arasında tekrar Amerika’ya giderek "Atom Enerjisinden Yararlanma" programı içinde çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yapan İnönü, 1964 - 1974 tarihleri arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Fizik Profesörü olarak çalıştı.
      ODTÜ’de öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırma ve yönetim görevleri de yapan, Teorik Fizik Bölümü Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğünde bulunan İnönü ODTÜ’de öğrenci eylemlerinin yoğun yaşandığı dönemde kampüse askeri güçlerin girmesine karşı çıkışıyla da anımsanıyordu. Erdal İnönü 1974’te İstanbul Boğaziçi Üniversitesine geçti, 1974-1983 yılları arasında fizik profesörlüğünün yanı sıra 6 yıl kadar da Temel Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.
      Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun kuruluşuna katkıda bulunan ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü’nde kurucu müdürlük görevini yürüten İnönü, NATO Fen Komitesi’nde çalıştı. İnönü, UNESCO Yürütme Kurulunda da görev aldı.
     
     SİYASETİN YENİDEN YAPILANMASI DÖNEMİNDE MÜCADELE VERDİ

      1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi’nin (SODEP) kurucu Genel Başkanı oldu. SODEP ile Halkçı Parti’nin birleşmesi sonucu kurulan SHP’nin ilk olağanüstü kurultayında SHP Genel Başkanı seçilen Erdal İnönü bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü. İnönü 1983 seçimlerine milletvekili adaylığı veto edildiği için katılamamıştı. Erdal İnönü hakkında 1983 yılında askeri dönemden sonraki ilk genel seçimlerden önce Milli Güvenlik Konseyi’nin bildirilerine ve Sıkıyönetim Kanunu’na aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.
      İnönü, 1986 yılı ara seçimlerinde İzmir Milletvekili seçildi. 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.
      1991 Genel seçimlerinden sonra Doğru Yol Partisi ile SHP’nin kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 1993 yılına kadar bu görevini sürdüren Erdal İnönü, SHP’nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesi ardından, 27 Mart 1995 tarihinde bu koalisyonun sosyal demokratik kanadında değişikliğe gidildi. Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 27 Mart 1995/ 05 Ekim 1995 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.
      
     

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 31 Ekim 2007 16:38, Yorumlar(0), Hepsini Oku
VAKIF AVUKATIMIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI

Munzam Vakfımız Avukatlarından Erbaşar Ersoy 22.Temmuz.2007 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçiminde CHP listesinden Erzurum ilinden 1. sırada milletvekili adayı oldu.
Vakfılarımızın davalarını başarı ile yürüten, özellikle Emekli Sandığımızın SSK'ya bağlanmasında olağanüstü gayret sarfederek kısa sürede sonuçlandıran, Avukatımız Erbaşar Özsoy'a bundan sonraki mücadelesinde başarılar dileriz.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 04 Haziran 2007 22:57, Yorumlar(1), Hepsini Oku
ANKARA/ULUS MEYDANINIDA BOMBA DEHŞETİ

 Hain güçler Ankara Ulus Meydanı Anafartalar caddesi üzerinde bulunan otobüs durağı koydukları bomba ile 6 vatandaşımızın canına kıydı. Patlama sırasında 100'e yakın vatandaşımız da yaralandı. Ağır yaralı 13 kişinin çeşitli hastanelerde tedavileri devam etmekte. 22 Mayıs 2007 salı günü saat 18:45'te meydana gelen patlama da A4 cinsi patlayıcı kullunıldığı tahmin ediliyor. Patlama sonrası olay yerine gelen Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Sayın Yaşar Büyükanıt "Irak savaşının PKK Irak'ın kuzeyinde yerleşmesine yol açtığını belirterek, dünyanın hiçbir yerinde teröristlerin böyle serbestçe dolaştıkları yer yok " dedi. Yaşar Büyükanıt ilaveten, Teröristlerin Avrupadan mali destek gördüğünü, Teröristlere cesaret veren açıklamalar olduğunu, teröristlere yataklık edenler bulunduğunu belirterek, teröre destek veren iç ve dış mihrakları eleştirdi.
...


Gönderen Editör, Çarşamba, 23 May 2007 11:23, Yorumlar(0), Hepsini Oku
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Anayasa Mahkemesi 2 'ye karşı 9 oyla
Cumhurbaşkanlığı seçiminin toplantı yeter
sayısının 367 olması gerektiği kararı aldı
.
...


Gönderen Editör, Çarşamba, 02 May 2007 10:19, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU

 Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu
Dinç BİLGİN ve Turgay CİNER arasında
gizli ortaklık kurulduğu iddiası üzerine
SABAH gazetesi - ATV Televizyonu da
dahil olmak üzere MERKEZ MEDYA
grubunda faalilet gösteren 63 adet
şirketin yönetimine el koydu.
...


Gönderen Editör, Pazartesi, 02 Nisan 2007 09:39, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TÜRK TİCARET BANKASI SATILACAK.

 TMSF Başkanı Sayın Ahmet Ertürk; Halen 250 milyon YTL. nakdi bulunan Türkbank'ı tasfiye süreci sonunda BDDK'dan lisans istemek suretiyle satacaklarını söyledi. Ancak, lisans alamazlar ise Türkbank'ı Birleşik Fon Bankası ile birleştirerek elden çıkarabileceklerini kaydetti.

TMSF Başkanı Ertürk, Tasfiye sürecindeki Türkbank'ın tarihe geçecek bir öyküsü olduğunu belirtirken, sürecin bitmesinin ardından Bankayı ismi ile satmayı planladıklarını açıkladı. Şu anda bankada 250 milyon YTL. civarında nakit varlığı bulunduğuna işaret eden Ertürk, Bankaya lisans almak için BDDK ile konuştuklarını, lisansın verilip verilmeyeceğini bilmediklerini söyledi. Ertürk, BDDK'dan lisans alamadıkları takdirde "hukuksal mühendislik" yaparak, Türkbank'ın ismi ile bünyesindeki lisanslı Birleşik Fon Bankası'nın birleştirilip, Türkbank ismi ile satabileceklerini ifade etti
.

...


Gönderen Editör, Perşembe, 15 Mart 2007 12:38, Yorumlar(3), Hepsini Oku
 


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it