Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Ekonomi Haberleri->"NEREDEN BULDUN" YASASI   
"NEREDEN BULDUN" YASASI

Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile birlikte, lüks yaşayana ''Bunları nasıl ve neyle finanse ettin'' diye sorulacak. Basit usulde vergilemeye de son verilecek.

Vergi Konseyi, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nce yürütülen , yeni Gelir Vergisi Kanununun ana hatları da ortaya çıkmaya başladı.

En son ''Nereden Buldun'' ve ''Hayat standardı''nın kaldırılmasıyla, vergi güvenlik müesseselerinden mahrum kalan vergi mevzuatı, yeni kanunla birlikte tekrar kayıp ve kaçakla mücadeleye dönük oto kontrol sistemlerine kavuşacak. Bu çerçevede ''gider bildirimi'', ''asgari gayri safi hasıla'' ve ''ortalama kar haddi'' gibi vergi güvenlik müesseseleri, yeni kanuna girecek.

Gider bildirimi ile birlikte, yıl içindeki harcamalar o yıla ilişkin beyan edilen gelirle karşılaştırılacak. Geliri düşük, harcaması fazla olandan bu durumu açıklaması istenecek. ''Nereden buldun'' dan farklı olarak servet yerine harcamanın sorgulanacağı yeni sistemde, kredi kartı dahil yüksek harcaması bulunanlardan, 5 yıldızlı otellerde kalanlardan, özel hizmetçisi, yatı, uçağı, son model uçağı olanlardan beyan ettiği gelir ile yaşam standardı arasında büyük fark bulunanlar, mercek altına alınacak.
Bu kişilere, ''Bu harcamaları nasıl finanse ettin? Bu şekilde nasıl yaşayabiliyorsun?'' diye sorulacak. ''Asgari gayri safi hasıla'' ile işletmelerin belli dönemdeki hasılatına göre, 1 yıllık tahmini hasılata ulaşılıyor. Kar marjı da düşülerek, bu hasılata uygun beyanda bulunup bulunmadığına bakılıyor. ''Ortalama kar haddinde'' ise aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların satış miktarına göre ortalama kar oranları belirleniyor

 
Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 14 Ocak 2008 13:43, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it