Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Haberler->İRAN DOĞALGAZI KESTİ   
İRAN DOĞALGAZI KESTİ

 Botaş'tan bir yetkili, İran'ın Türkiye'ye verdiği doğalgazın "teknik sebeplerle" bu sabahtan itibaren tamamen kesildiğini söyledi. Reuters'e bilgi veren yetkili, "Gün içinde az miktarda gaz akışı olacağını tahmin ediyoruz ancak şu anda tamamen kesildi" dedi.
1 Ocak'ta Türkmenistan'dan aldığı gazın kesilmesini ve yoğun kış şartlarını gerekçe göstererek Türkiye'ye gönderdiği doğal gazı yaklaşık yüzde 75 azaltarak minimum seviye olan günlük ''4-5 milyon metreküpe'' indiren İran, şimdi de gaz sevkiyatını tamamen durdurdu. Geçen hafta açıklama yapan İranlı yetkililer
Türkmenistan'ın İran'a olan doğal gaz arzının hafta sonunda eski haline dönmesini beklediklerini ve konunun çözümlenmesiyle birlikte Türkiye'ye verilen gazın eski miktarına döneceğini açıklamışlardı. Ancak Türkmenistan ise İran'a sattığı doğal gazı kestiği yönündeki haberleri yalanlayarak gazın geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı.

İRAN BUNU HEP YAPIYOR

İran 2006 ve 2007 yıllarının ocak aylarında da iç talebi karşılayamadığı için Türkiye'ye doğalgaz akışını durdurmuştu. Anlaşma gereği İran'ın Türkiye'ye günlük 27, aylık 810 milyon metreküp doğalgaz sağlaması gerekiyor. Ayda 600 milyon metreküpün altına düşmemesi gereken İran doğalgazının kesilmesi Türkiye'de doğalgaz arzının beşte birinin kesilmesi anlamına geliyor. Kış aylarında ayda ortalama 3 milyar metreküp doğalgaz tüketen Türkiye, İran'dan kaynaklanan eksiği, Mavi Akım ile Rusya'dan alınan doğalgazı artırarak ve spot piyasadan sıvılaştırılmış doğalgaz alarak aşmaya çalışıyor.Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 07 Ocak 2008 13:00, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it