Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Haberler->GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN SERT ÇIKIŞ   
GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN SERT ÇIKIŞ

 Genelkurmay ATASE Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi'nin sempozyumunda konuşan Yaşar Büyükanıt, PKK'yı kastederek, "Terör hem siyasallaştı hem legalleşti, siyasallaşma bitti, legalleşmenin de bir kısmı tamamlandı. Meclis'te varlar, legalleşmeyen bir tek silahlı boyutu kaldı" dedi.

Terörün hem siyasallaştığını, hem de legalleştiğini belirten Büyükanıt "Legalleşmeyen onun silahlı terör boyutu, silahsız terör boyutu bitti artık siyasallaşmadan söz etmiyorum. Legalleşmenin bir kısmı tamam, örgüt bazında legalleşme devam ediyor. O teklifler şunlar bunlar anayasa değişiklikleri hep onların birer devamı" diye konuştu.

Büyükanıt, bu sözlerle ne kastettiğinin sorulması üzerine de, "sivil örgütün legalleşmesinden DTP'yi kastediyorum. Anayasa değişiklik teklifleri de buna örnektir" karşılığını verdi.

ORG. SAYGUN AB'YE YÜKLENDİ
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Genelkurmay 2. Başkanı Orgenaral Ergin Saygun da, AB içerisinde parti kapatma konusunda Türkiye'den daha katı yasalar bulunduğunu anımsatarak, Avrupa'yı eleştirdi: "Türkiye'yi terörle mücadele konusunda eleştiren Avrupa ülkeleri siyasi parti kapatmada çok daha sert kararlar alabilmektedir." Orgeneral Saygun, bu tedbirleri alan AB ülkelerine tepki gösterilmezken Türkiye'de bir siyasi parti için başlatılan yasal sürece bir AB milletvekilinin tepki göstermesinin düşündürücü olduğunu belirtti.

Saygun, "Aralarında müttefiklerimizin de bulunduğu bazı ülkelerin tutum ve davranışları terör örgütünün kendisine yaşam alanları bulmasında en büyük etkendir'' dedi. Orgeneral Saygun, yapılması gerekenin barış ve güvenliğin ya her yerde var olacağı ya da hiçbir yerde olmayacağından yola çıkılarak terörle mücadelede ortak iradenin ortaya konulması olduğunu söyledi.
Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 12 Aralık 2007 10:46, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it