Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Ekonomi Haberleri->İNTİBAK YASASI   
İNTİBAK YASASI

Emekliler arasındaki maaş farkını ortadan kaldırmayı amaçlayan İntibak Yasası kapsamında yapılacak zammın üst sınırı 322 lira olacak. Zamlar ise Ocak 2013’te 1.9 milyon emekliye tek seferde ödenecek.

EMEKLİLER arasındaki maaş farkının ortadan kaldırılmasının hedeflendiği İntibak Yasası’na ilişkin detaylar netleşmeye başladı. Yasayla ilgili yeni açıklamalar yapan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, emekli maaşlarına yansıyacak artışların üst sınırının 322 TL olacağını ve ödemelerin de Ocak 2013’te yapılacağını söyledi. KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile yaptığı görüşme sonrası soruları yanıtlayan Bakan Çelik, emekli aylıklarında intibak yapılmasını öngören düzenlemenin, en kısa zamanda TBMM’ye gönderileceğini belirterek, bu çerçevede 2000 yılından önce emekli olanların aylıklarında 322 liraya varan artışların söz konusu olacağını açıkladı. 2000’den sonra emekli olanların gelişme hızından pay aldığını dile getiren Çelik “2000 öncesinde sosyal devlet olmanın gereği, seyyanen ücretler iyileştirilirken, 2000 sonrasında sigortacılık mantığı çerçevesinde yeni bir sistem inşa edildi. Dolayısıyla sistem farklılıkları nedeniyle oluşan maaş farklılıkları oldu. Çok çalışmasına rağmen az süre sistemin içinde kalan ile eşit maaşı alan emekliler tablosu karşımıza çıktı” diye konuştu.

Emeklilerin hepsini kapsamayacak

İntibak düzenlemesini herkesin hak ettiği ücreti almasını sağlamak için yaptıklarına dikkati çeken Çelik, düzenlemenin, 2 milyon 743 bin emekliden 1 milyon 913 binini kapsadığını ifade etti. Düzenlemenin, emeklilerin tümünü kapsayacak bir zam çalışması olmadığına işaret eden Çelik “Herkesi mümkün mertebe büyük ölçüde eşitleme gayreti içinde olduk. Ama yüzde 100 bunları eşitlemek mümkün değil” dedi. Şubat ayında kıdem tazminatı ile ilgili çalışma yapacaklarını kaydeden Çelik, iş sağlığı ve güvenliği yasa taslağının bütün çalışanları kapsam altına aldığını, memurların da buna dahil olduğunu belirtti. İşsizlik rakamlarını değerlendiren Bakan Çelik “İşsizlik oranımız düşüyor ama istihdamda atılması gereken adımlar var” dedi. Bakan, ulusal istihdam stratejisini bu ay içinde açıklamayı planladıklarını ifade etti. Çelik, 2 bin iş ve meslek danışmanını Şubat ayı sonunda işe başlatacaklarını söyledi. Teşvik sistemiyle ilgili yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Faruk Çelik, sona gelindiğini kaydetti.

Zamlar tek seferde verilecek

KADEMELİ olarak ödenmesi beklenen intibak zamları 1 milyon 913 bin emekliye tek seferde ödenecek. Hükümet programında yer aldığı 100 lira fark alacak bir emekli 25 lirasını 2013, 75 lirasını 2014’de almayacak. 100 liranın tamamı 2013 Ocak ayında başlayacak. Alınan bilgiye göre Bakanlar Kurulu’nda ‘küresel kriz’ gerekçe gösterilerek kapsamının dar tutulması talebine Başbakan Erdoğan’ın isteğiyle refah payı yüzde 75 tutuldu. Kabine üyelerinden bazı bakanların “İşçiye veriyoruz Allah bereketini verir” çıkışıyla 2 milyon 743 bin emekliden 1 milyon 913 bini intibak zammı alma hakkı kazandı. 10 ila 322 lira arasında yapılacak intibak zammıyla devletin gireceği 2.5 milyar liralık maliyetin yıllara yayılması talebi de Bakanlar Kurulu’nda kabul görmedi. 

Geriye dönük ödeme olmayacak

YÜKSEK prim ödediği halde düşük maaş alan 1 milyon 913 bin emeklinin mağduriyetini sona erdirecek düzenlemeyle kademeli ödeme yerine tek seferde ödeme kabul edilirken, geriye dönük ödemeye vize çıkmadı. Böylece 1.5 milyondan fazla emeklinin 100 TL’nin üzerinde alacağı zam ile 413 bin kişinin 10 ila 100 lira arasındaki farkı hesaplara 2013 Ocak ayında yatırılacak. Yasanın Meclis’te kabul edilmesiyle geriye dönük ödeme yapılacağına ilişkin bilgiler ise Bakanlık yetkilileri tarafından doğrulanmadı. Geriye dönük ödeme yapılmayacağını söyleyen yetkililer, intibak zammı alacak olan 1 milyon 913 bin emeklinin 2013’ten itibaren o zam üzerinden aylıklarını çekeceklerini belirtti. Bu arada Bakan Çelik “Bir an önce düzenlemenin Meclis’e gelip yasalaşmasından yanayız. Çünkü bununla ilgili yasa çıktıktan sonra asgari bir süreye ihtiyacımız var. 8 aylık süre içinde 2 milyon 743 bin dosya tek tek ele alınacak ve bu dosyalar sonuçlandırılacak” dedi.

Haber Kaynağı: Gazeteler...
Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 19 Ocak 2012 11:39, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it