Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Haberler   
AVRUPA BİRLİĞİNE GİRMEMİZ KONUSUNDA FRANSANIN OLUMSUZ TAVRI DEVAM EDİYOR

Fransa Türkiye'ye karşı tavır koydu.


Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'yle müzakerelere başlamasıyla ilgili kararının altında imzası olan Fransa, artık "katılım" ve "üyelik" kelimelerine dahi tahammül edemiyor. Şu ana kadar Ankara aleyhine gündeme getirdiği hemen hemen tüm öneriler elinde patlayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, 14 Aralık'taki AB Zirvesi sonuç bildirisinin Türkiye'yle ilgili paragrafında bu iki kelimenin yer almasını istememesi krize neden oldu.
Türkiye paragrafı taslağında yer alan "Türkiye ile üyelik müzakereleri" ifadesinin "Türkiye'yle sürdürülen müzakereler" şeklinde değiştirilmesini isteyen Fransa, yol haritası niteliğinde olan Katılım Ortaklığı Belgesi'nin de içinde katılım ifadesi yer aldığından, tırnak içinde yazılmasını talep ediyor.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 07 Aralık 2007 15:19, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GÖRSEL SANAT DÜNYASININ BÜYÜK KAYBI

Türkiyenin en ünlü heykeltraşlarından Prof Dr. Tankut Öktem Üsküdarda meydana gelen trafik kazasında hayatı kaybetti 

PROF. DR. TANKUT ÖKTEM

Prof. Dr. Tankut Öktem, 1940 yılında Konya'da doğdu. 1965 yılında bitirdiği İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (İDTGSYO) Seramik Bölümüne 1966 yılında asistan seçilen Prof. Öktem, 1970 yılında aynı okulun öğretim üyeliğine geçti. 1974-1975 yılları arasında Seramik Bölüm Başkanlığı, 1980-1982 yılları arasında İDTGSYO Müdürlüğü yapan Prof. Öktem, 1983-1985 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatlar'ın Marmara Üniversitesi oluşundan sonra Heykel Bölümünü kurdu ve ilk başkanı oldu. 1986'dan bu yana profesör olarak öğretim üyeliğini sürdüren Tankut Öktem, 1993-1996 yılları arasında Marmara Üniversitesi Seramik-Cam Bölümü Başkanlığını, 1999'a kadar Fakülte Senatörlüğünü ve YÖK Sanat Milli Komitesi Marmara Üniversitesi Temsilciliğini yaptı. Çok sayıda eseri ve ödülü bulunan Prof. Öktem, 1999 yılında ''Devlet Sanatçısı'' seçildi. 1973 yılına kadar modern heykeller yapan, 1970'li yıllarda figüratif çalışmalara başlayan ünlü heykeltıraş Öktem, daha sonra çok figürlü anıtlar yapmaya yöneldi. Anıtlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve Milli Mücadele yıllarını konu edinen Prof. Öktem'in eserleri arasında, dünyanın en yüksek üçüncü anıtı olan Kuvayi Milliye ve Atatürk Anıtı, Atatürk ve Harbiyeli Anıtı, Çanakkale Şehitliği'nde yer alan Yaralı Asker Anıtı, Amasya Tamimi Anıtı, Zonguldak Maden İşçileri Anıtı, Kastamonu Türk Kadınları Anıtı, Balkan Savaşı Anıtı, Magosa Büyük Özgürlük Anıtı, Atatürk-İnönü-Fevzi Çakmak Anıtı, Nazım Hikmet Heykeli, Uğur Mumcu Anıtı, Deniz Kızı Heykeli, Piyade Atatürk Anıtı ve Seul'de bulunan Sevgi Anıtı da bulunuyor.  ...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 06 Aralık 2007 17:45, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TEZKERE OYLAMASI AÇIK OLARAK YAPILACAK

Meclis bugün ilk kez bir sınır ötesi operasyon için açık yapılacak oturumla toplanıyor. Kararda “DTP’lilerin  devlet sırrı olmaz” görüşü yanında sesleri gittikçe yükselen AKP’nin Doğulu milletvekilleri de etken oldu
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 17 Ekim 2007 09:26, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TEZKERE MECLİSTE

Bakanlar Kurulu, dünkü toplantısında PKK terörüyle mücadele konusunda gelinen aşamayı ele alarak, sınır ötesi operasyon konusunu masaya yatırdı. Tüm bakanlarca imzalanan ve "Bakanlar Kurulu Prensip Kararı" başlığıyla hazırlanan tezkere metni toplantının ardından TBMM Başkanlığı'na gönderildi.
Bu arada Kara kuvvetleri komutanı orgeneral İlker Başbuğ, sınır ötesi askeri operasyon tezkeresinin meclis'te görüşülmesinden bir gün önce kuzey irak sınırındaki birlikleri ziyaret ederek, denetleme ve incelemelerde bulundu.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 16 Ekim 2007 11:13, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BU SABAH 1 ASSUBAYIMIZ DAHA ŞEHİT OLDU.

Lice'nin kuzeyinde yer alan dağlık kesimde operasyonlarını sürdüren güvenlik güçlerinin geçişi sırasında teröristlerce yola daha önce döşenen mayın patladı.
Patlamada 1 astsubay şehit olurken 3 er yaralandı.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 08 Ekim 2007 10:02, Yorumlar(0), Hepsini Oku
HAİN PKK 13 ASKERİMİZİ ŞEHİT ETTİ

Güvenlik güçlerine hain saldırı dün saat 14.30 sıralarında Şırnak'ın Gabar Dağı'nda yapıldı. Bolu Komando Tugayı'ndan bölgeye geçici görevle gelen ve Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı olarak görev yapan 13 kişilik tim, son günlerde operasyonların yoğunlaştığı Gabar Dağı'nda devriye görevi yaparken, kalabalık bir PKK'lı grubun saldırısına uğradı. Teröristler askerlerin üzerine el bombası atıp, ardından gizlendikleri yerlerden uzun namlulu silahlarla çapraz ateş açtı. Saldırıda timdeki bir astsubay ve 12 asker şehit oldu.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 08 Ekim 2007 09:40, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TBMM AÇILIŞ KONUŞMASI

Yeni yasama yılı başladı


ResimANKARA
- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Yeni anayasal düzenlemelerin, milli birlik ve toplumsal dayanışmamızı güçlendirecek kapsayıcı bir yaklaşıma sahip olması, temel hak ve hürriyetleri güvence altına alan, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışını teyit eden bir nitelikte olması, yeni düzenlemelerin gücünü ve sürdürülebilirliğini arttıracaktır'' dedi.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 01 Ekim 2007 16:47, Yorumlar(0), Hepsini Oku
HARP AKADEMİLERİ AÇILIŞ KONUŞMASI


ResimİSTANBUL - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Korkularımızla yaşamayalım. Bir husustan emin olalım, hiçbir güç Türkiye'yi bölemez, kimsenin gücü buna yetmez" dedi.
Harp Akademileri Komutanlığının 2007-2008 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış töreninde konuşan Orgeneral Büyükanıt, güncel gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.Bu görüşlerini 6 temel noktada toplayan Orgeneral Büyükanıt, anayasa tartışmaları ile ilgili görüşlerini dile getirdi.
Orgeneral Büyükanıt'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:
" İktidar partisinin son anayasa taslağını bilmiyoruz. Taslak açıklandıktan sonra bizi ilgilendiren konulardaki görüşlerimizi ilgili makamlara ileteceğiz.
Bizim taraf olduğumuz ve vazgeçemeyeceğimiz unsurlar vardır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter devlet yapısının, üniter yapıdan oluşan ulus devlet yapısının, bu temel yapıya dayalı laik devlet yapısının ve silahlı kuvvetlerin yerleşik düzenlemelerinin politik, hissi ve ön yargılı yaklaşımlarla bozulmamasıdır.
Hiçbir güç Atatürk'ün kurduğu cumhuriyeti başka bir şeye dönüştüremez. Hiç bir güç, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik yapısını değiştiremez, bunu yapmaya gücü yetmez.
Terör örgütüne terörist diyemeyen, terör örgütü mensuplarını 'kardeşlerimiz' diye tanımlayan, Türk Silahlı Kuvvetlerine 'bölücü' diyen bir zihniyetle karşı karşıya bulunmaktayız.
Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, bu sorunu hukuk içinde çözmek zorundadır.
Terörle mücadelesinde on binlerce asker ve vatandaşını teröre kurban veren hiçbir ülke böyle bir zafiyetin içine düşmemiştir.
Kulağa hoş gelen birtakım sloganvari sözlerle konuşanları ulusumuz asla affetmeyecektir.
Bilinen bir gerçektir; bir ülkedeki terör örgütünün dışarıdan destek almadıkça varlığını devam ettirmesi olanaksızdır. İlişki içinde bulunduğumuz dost ve müttefik birçok ülkeyi bugüne kadar bu konuda uyardık.
Irak'ın kuzeyinde oluşabilecek bir bağımsız devlet sadece siyasi boyutuyla değil, güvenlik boyutuyla da Türkiye için birinci derecede risktir."

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 01 Ekim 2007 16:21, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ORGENERAL İLKER BAŞBUĞ ABD'Yİ UYARDI

 Türkiye, terör örgütü PKK konusunda adım atmamakla eleştirdiği ABD'ye karşı üslubunu sertleştiriyor. Son uyarı Genelkurmay cephesinden geldi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Türkiye, Irak'taki gelişmeleri engelleyebilecek ve maliyetleri artırabilecek güce sahiptir'' dedi.
Bu uyarı, ABD'nin Irak'tan Türkiye topraklarını kullanarak çekilme senaryoları yaptığı bir dönemde geldi.
Kara Harp Okulu töreninde konuşan Başbuğ, Anayasa'daki laiklik tanımına da geniş yer ayırdı.
Başbuğ, laiklik için "Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan tüm değerlerin temel taşı" dedi ve bu kavramın tartışma içine çekilmemesini istedi.
Orgeneral Başbuğ, Anayasa'daki laiklik ilkesinin tartışma konuları içine çekilmemesi uyarısında bulundu ve "Anayasa'daki laiklik ilkesine ilişkin işlevsel tanımlar tartışma konuları içine çekilmemelidir" dedi.
Laiklik karşıtı hareketlerin ve etnik milliyetçilerin öncelikli ve ortak hedefinin, ulus devlet olduğunu bildiren, Başbuğ, "Başta aydınlar olmak üzere herkesin yaşanmakta olan fikir anarşisi içinde çok dikkatli ve duyarlı olması gerekmektedir" diye konuştu. Dinsel örgütlenme modelini kullanan bazı kesimlerin dini düşüncelere büyük ağırlık verdikleri kaydeden Başbuğ, etnik kimlikleri öne çıkaran kesimin de cumhuriyet tarihinde görülmediği ölçüde siyasallaştığını anlattı. Başbuğ, "Farklılıkların ve aidiyet duygularının siyasal boyuta taşınması etnik milliyetçiliktir, kabul edilemez, bu durum bir gün ülkeyi kutuplaşmaya sürükleyebilir." dedi.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 24 Eylül 2007 14:29, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ANAYASA TASLAĞINDA AÇIKLANAN BAZI DEĞİŞİKLİKLER

Adelet Ve Kalkınma Partisinin (AKP) talebi üzerine Prof. Ergun Özbudun'a Hazırlatılan Yeni Anayasa Taslağının basına sızan bazı maddeleri şimdiden tartışılmaya başlandı. Dikkat çeken bazı değişikler şöyle ;

"TÜRK" YERİNE "VATANDAŞ" ; Anayasanın birçok yerinde geçen " Türk " çıkarılarak yerine " vatandaş " ifadesi konuldu. Örneğin, mevcut Anayasa'daki " Aile Türk Toplumunun temelidir " yerine " Aile toplumun temelidir " denildi, "  Türk vatandaşlığı " başlıklı madde ise " Vatandaşlık " olarak değiştirildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI YEMİN METNİ DEĞİŞİYOR; Cumhurbaşkanlığı yemin metnindeki " Türk milleti " İfadesi çıkarılıyor " Devletin varlığını " korumaya ilişikin ifade yer almıyor. " Devletin milletin bölünmez bütünlüğü " ifadesinden bölünmez kelimesi çıkarılıyor. " Devletin ve milletin bütünlüğü " şeklinde değişiklik yapılıyor.

 

 

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 13 Eylül 2007 10:33, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ANKARA FACİADAN DÖNDÜ

Başkent'i kana bulayacak patlamaya hazır 602 kilo bomba yüklü münübüs Ankara polisi tarafından ele geçirildi. Kurtuluş çok katlı otoparkına bırakılan minübüs, polis köpekleri ile yapılan aramalar sonucu tespit olundu. Uzaktan kumandalı olarak kullanılacak bombanın nereleri hedeflediği ve kimler tarafından bırakıldığının tespiti için geniş çaplı araştırmalara başlandı. İlk bulgular PKK'yı işaret ediyor. El kaide üzerinde de şüpheler mevcut.      ...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 12 Eylül 2007 10:00, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KERKÜK REFERANDUMU 7 AY ERTELENDİ

Türkiyenin itirazlarına rağmen Kasım 2007 yapılması öngörülen Kerkük'ün Kürt bölgesine bağlanıp bağlanmayacağını belirleyecek olan Kerkük referandumu, itirazın dikkate alınması sonucu, Irak parlementosunun aldığı karar ile Mayıs 2008 'e ertelendi.  ...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 11 Eylül 2007 09:53, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TEHLİKELİ GELİŞMELER.

Geçen hafta içindeTürkiye'yi rahatsız edecek iki tehlikeli gelişme oldu.

1- Suriye'ye hava saldırısı gerçekleştiren İsrail jetleri uçağı hafifleterek suriye füzelerinden kurtulmak amacı ile yakıt tanklarını Türkiyeye topraklarına attı. Bu konu ile ilgili olarak bazı gazeteler geilişmeleri irana yapılacak müdahalenin ilk adımları şeklinde yorumluyor

2- Irak parlementosundan geçmemesine rağmen, Iraklı kürtler, Amerikan HUNT OİL şirketiyle gelir paylaşımı esasına dayalı petrol sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşme gereği amarikalı şirket 2008 yılından itibaren petrol kuyuları açmaya başlayacak. Bu durum Kuzeydeki Amerikan hakimiyetini daha da pekiştirecek.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 10 Eylül 2007 10:23, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZ İSPANYA'YA GİDİYOR

Türkiye Baskebol milli takımı LİTVANYA ve ALMANYA yenilgilerinin ardından dün akşam ÇEK takımı ile yapmış olduğu müsabakayı 80-72 kazandı. Grup üçüncüsü olarak 2. tur maçlarına katılmaya hak kazanan milli takımımız İspanyanın Madrid şehrinde oynanacak maçlarda F grubunda yer alacak. Milli Takımımızın yer aldığı F grubu Maç Programı şu şekilde.

08.Eylül.Cumartesi   Saat 17.30 İtalya-Litvanya   Saat 20.00 Fransa-Almanya   Saat 22.30 TÜRKİYE-Slovenya   

10.Eylül.Pazartesi    Saat 17.30 Litvanya-Fransa  Saat 20.00 TÜRKİYE-İtalya    Saat 22.30 Almanya-Slovenya

12.Eylül.Çarşamba   Saat 17.30 Slovenya-Litvanya Saat 20.00 Almanya- İtalya  Saat 22.30 TÜRKİYE-Fransa

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 06 Eylül 2007 16:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ 8 PPK MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında çıkan çatışmada, büyük şehirlerde eylem yapmak için Kuzey Irak'tan  Türkiye'ye giriş yaptıkları belirtilen 2'si kadın 8 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.

Türk Silahlı kuvvetlerinin son terörist yok edilinceye  kadar mücadele edeceğini her yerde ifade eden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sayın İlker Başbuğ operasyonlya ilgili geniş bilgi verdi. Şırnak valiliğinden yapılan açıklamada teröristlerin teslim ol çağrılarına ateşle karşılık verdikleri bildirildi.    

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 28 Haziran 2007 09:22, Yorumlar(0), Hepsini Oku
HAİNLER 7 ERİMİZİ ŞEHİT ETTİ

Bölücü PKK Tunceli Pülümürde 7 Askerimizi şehit etti.

Saat 09.00 istanbul plakalı bir ciple karakola gelen iki terörist önce nizamiyedeki nöbetçiyi vurdu ve içeri dalarak yemek yemekte olan askerlerin arasına el bombası attı. Terositlerden birisi öldürüldü diğer terörist yaralı olarak kaçtı. O sırada karşı tepelerden de uzun namlulu silahlarla karakola ateş açıldı.

Şehitlerimizin adları ve doğum yerleri;
Eraslan GÜNGÖR (Amasya), Burhan Yalçın (Şırnak), Eyüp Yabangülü (Kayseri), Mustafa Aslan (Balıkesir), Emrah Kayadelen(Gaziantep), Erdem Erkaçtı (İzmir), İlhan Sağlam (Erzurum) 
 
Şehit ailelerine sabır Şehitlerimize tanrıdan rahmet dileriz.
...


Gönderen Editör, Salı, 05 Haziran 2007 08:54, Yorumlar(0), Hepsini Oku
 2 Sayfalar 1 2 


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it