Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Genel Ekonomi Haberleri   
Küçükçekmece Kayabaşı'nda ucuz konut satışı

 Kiptaş'tan Kayabaşı'nda 55 bin YTL'ye konut 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan Kiptaş, Küçükçekmece'de inşa edilecek Kayabaşı Konutları'nı bugün satışa çıkarıyor. Toplam 1140 daireden oluşacak sitede 2+1 ve 3+1 tipinde tasarlanan konutların kullanım alanları 75 ve 115 metrekare olarak belirlendi.
Kayabaşı Konutları'nda fiyatları 55 bin ile 110 bin YTL arasında değişen daireler için Garanti Bankası'ndan aylık yüzde 0.84 faiz oranıyla 138 aya kadar kredi kullanılabilecek. 24 ayda tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanan Kayabaşı Konutları'nda ödeme planına göre, peşinata bağlı olarak taksitler aylık 407 YTL'ye kadar düşebiliyor. Kiptaş yetkilileri ayrıntılı ödeme planlarını, bugün yapılacak basın toplantısında açıklayacaklar. Konutlardan almak isteyenler 4 Ocak 2008 tarihine kadar başvurularını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasına yapabilecekler.

Bilgi için : www.kiptas.com.tr

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 06 Aralık 2007 11:49, Yorumlar(0), Hepsini Oku
2007 KASIM ENFLASYONU

Kasım - 2007  enflasyonu yüzde 1.95’le Ekim 2004’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.. 

Ekim ayında akaryakıt ve tütün ürünlerindeki ÖTV artışıyla İstanbul’da suya yapılan zam enflasyonu zıplattı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın “Enflasyon canavarı hâlâ yarı canlı, ÖTV ve zamlar enflasyonu 0.8 puan artıracak” korkusu gerçek oldu. Kasım’da yüksek çıkması beklenen TÜFE, öngörüleri de aşarak yüzde 1.95 ile son 37 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Yıllık hedefler şaştı

TÜFE, Kasım sonu itibarıyla hedefe göre yüzde 100’den fazla sapma gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 8.40 oldu. ÜFE de Kasım’da yüzde 0.89’la Mart 2007’den sonraki ayların en yüksek düzeyinde çıktı. ÜFE bazında yıllık enflasyon yüzde 5.65 olarak gerçekleşti. Son iki ayda hızlanan enflasyonda ulaşılan yıllık düzeylerin, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin devamını güçleştirdiği belirtiliyor. Gıdadaki fiyat artışı görece olarak düşük kalırken, endeksteki ağırlıklarıyla orantılı olarak konut ve giyim, enflasyonu azdıran başlıca sektörler oldu.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 04 Aralık 2007 14:57, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Dövizle ödenen kiralarla ilgili davalar

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kiracıları sevindirecek bir karara imza attı. Daire, bundan böyle döviz üzerinden mülk kiralayanların, kira artırımı nedeniyle ortaya çıkacak bir sorun sonrası davalık olmaları durumunda, yeni kira tespitinin YTL üzerinden yapılması gerektiğine hükmetti.
Emsal sayılacak kararda, "Yeni dönemde kira parasının mahkemece tespitinin istenmesi halinde, sözleşmedeki kiranın yabancı para ile ödenmesine ilişkin hüküm hâkimi bağlayıcı kabul edilmez" denildi.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 03 Aralık 2007 11:01, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KEY LİSTELERİNDE EK SÜRE

KEY listelerinde EK SÜRE

KEY'de hak sahiplerinin bildirilmesine ilişkin süre 3 ay uzuyor. Hükümet tarafından bu teklif kabul edilirse hak sahibi listeleri en erken mayıstan sonra ilan edilecek

 
Hazine Müsteşarlığı, Konut Edindirme Yardımları'nın (KEY) tasfiyesi kapsamında, hak sahiplerinin listelerinin bildirilmesine ilişkin bugün dolacak olan sürenin 3 ay uzatılmasını talep etti. Süre uzatımı hükümet tarafından uygun bulunursa ilgili kurumlar hak sahiplerine ilişkin listeyi şubat sonunda bildirecek. Bu durumda Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın KEY Birimi hak sahibi listeleri en erken mayıs ayından sonra ilan edilebilecek.
Geçen mayısta çıkarılan 'KEY Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun' ve buna dayanarak çıkarılan yönetmelik uyarınca, hak sahibi olanlara nakit veya hisse senedi olarak yapılacak ödemelerin belirlenmesi için, kurumlara, kesinti yapılan personele ilişkin listelerin iletilmesi için 30 Kasım'a kadar süre verilmişti.

Tek seferlik uzatma

Bu tarihe kadar, işçiler için SSK bölge müdürlüklerinin, memurlar için de ödemeyi yapan kurum hangisi ise defterdarlıklar, saymanlıklar, mal müdürlüklerinin, kanunla kurulan kuruluşlar ve bankaların da doğrudan listelerini Tasfiye Halindeki Emlak Bankası bünyesindeki KEY birimine iletilmesi gerekiyordu.
Listelerde, 1 Ocak 1987 ile 31 Aralık 1995 arasında adlarına kesinti yapılan personele ilişkin bilgiler ve kesinti tutarları yer alacak.
Mevzuat uyarınca, kurumlara listeleri bildirmek için 30 Kasım'a kadar verilen süre, Bakanlar Kurulu kararı ile bir defaya mahsus olmak üzere 3 aya (2008 şubat sonu) kadar uzatılabiliyor. Listelerin bildirimine ilişkin süre uzatımı hükümet tarafından uygun bulunursa, KEY birimi, kendisi için de 2 aylık süre uzatımı istemezse, yasa ve yönetmeliğe göre, Mayıs 2008 sonuna kadar hak sahiplerinin isim, konut edindirme yardımı ve nemalarını içeren listeleri Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (EGYO) bildirecek. Diğer taraftan, bu süre de bir defaya mahsus olmak üzere 2 aya kadar uzatılabiliyor.

3 - 5 milyon kişiyi bulabilir

Konut Edindirme Yardımı için Hazine Müsteşarlığı bünyesinde kurulan birim, 20 bin kurumdan gelecek tüm verileri birleştirip, her bir hak sahibi için tek bir ödeme tutarı belirlemek üzere, 'tekrar ve tutarlılık' kontrolleri yapıyor.
KEY hak sahibi sayısı konusunda telaffuz edilen rakamlar 3-5 milyon arasında değişiyor. Yetkililer, hak sahibi listeleri hazırlanıp Resmi Gazete'de ilan edilene kadar bireysel olarak herhangi bir başvuru yapılmasının mümkün olmadığını vurguluyor.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 30 Kasım 2007 16:47, Yorumlar(0), Hepsini Oku
konut edindirme yardımı hakkında

KEY'de hak sahipliği için son iki gün

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabının tasfiyesi kapsamında, hak sahiplerinin isim ve kesinti tutarlarının kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanarak, Türkiye Emlak Bankası'na bildirilmesine ilişkin süre 30 Kasım'da doluyor. Bakanlar Kurulu'nun bu süreyi bir defaya özgü olmak üzere 3 aya kadar uzatma yetkisi bulunuyor.
KEY hesabının tasfiyesi kapsamında, 1987-1995 arasında adlarına konut edindirme yardımı yatırılan ve yardım tutarları gerekli bildirimler yapılarak Türkiye Emlak Bankası A.Ş. hesaplarına intikal etmiş olan kişiler veya bunların yasal mirasçılarına paraları faiziyle birlikte ödenecek.

Nema hesabı

Hak sahiplerinin KEY ana para tutarlarının nemalandırılmasında; hesapların banka tarafından izlendiği 1 Ocak 1987-29 Aralık 1999 arasındaki dönem için Emlak Bankası'nın 6 ay vadeli mevduat faizi bileşik usulde uygulanacak. Hesapların bankadan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (EGYO) devredildiği 29 Aralık 1999'dan, 30 Kasım 2007'ye ya da Bakanlar Kurulu'nca uzatılması durumunda uzatılan süre sonuna kadar ise EGYO'nun net aktif değerinin yüzde 60.96'sının, Emlak Bankası'nca ayni sermaye olarak EGYO'ya devredilen taşınmazlar karşılığı 395 milyon 751 bin 717 YTL'ye oranı esas alınarak nema hesaplanacak.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 29 Kasım 2007 12:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DOLAYLI VERGİ DÜNYA REKORU TÜRKİYEDE

 Türkiye  dünyanın en pahalı benzini ile rekor kırıraken,  bir başka rekoru dünyanın en yüksek dolaylı vergi oranı ile kırdı.

(2005-2006) Yıllarında Tasfiye Halinde Türk Ticaret Bankası Yönetim Kurulu üyeliği görevinde de bulunan Ferruh TUNÇ'un ortağı olduğu Vergi ve danışmanlık şirketi KPMG'nin araştırmasına göre, Türkiye dolaylı vergi oranının en yüksek olduğu ülke.  KPMG, bütçe gelirinin ağırlıklı olarak dolaylı vergiden geldiğini açıkladı.

KPMG Türkiye, ''Türkiye'de ve Dünyada Kurumlar Vergisi ve Dolaylı Vergiler Araştırması'' sonuçlarını açıkladı. 2007 yılı başında, aralarında Türkiye'nin de dahil olduğu 92 ülkede kurumlar vergisi oranları üzerinde yapılan inceleme sonuçlarını açıklayan ,
KPMG ortaklarından Ferruh Tunç, ''Türkiye ve Meksika vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin oranı en yüksek olan ülke. Meksika'da yüzde 50 olan oran Türkiye'de yüzde 70'e çıkıyor'' dedi. Tunç, Türkiye'deki dolaylı vergi oranlarının daha da yukarıya çıkmasından endişe edildiğini belirtti. 

Türkiyede ( halktan toplanan ) dolaylı verginin yükselişine karşılık  ( Şirketlerden toplanan ) Kurumlar vergisinin düşürülmesi dikkat çekici !!  

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 07 Kasım 2007 11:09, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ALIŞ VERİŞ İÇİN FİŞ TOPLAMA YENİDEN GÜNDEMDE

Vergi iadesine geri dönüş gündemde

Fiş toplama zorunluluğu kalkınca, KDV tahsilatı geriledi. Maliye vergi iadesi uygulamasını yeniden getirmenin üzerinde duruyor.

Maliye Bakanlığı, Katma Değer Vergisi'nde (KDV) düşüş şoku yaşıyor. Alışverişlerde fiş toplama zorunluluğu kalkınca, vergi tahsilatında beklenen olmadı. Bu yıl KDV gelirinde 2006'ya göre yüzde 23.6 artış hedefleniyordu
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 27 Eylül 2007 12:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TÜRKİYE EURO'DA YOK EDİLDİ.

AB ülke hükümetleri Türkiye'yi, yeni tedavüle çıkacak olan madeni euro'ların ön yüzündeki Avrupa haritasına sokmadılar, Kıbrıs'ı da yüzlerce kilometre batıya kaydırıp Yunanistan'a komşu yaptılar
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 26 Eylül 2007 09:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
SABAH VE ATV İÇİN 5 YABANCI DEVREDE

TMSF tarafından yapılan açıklamada SABAH ve ATV ihalesi ilgili olarak 5 adet yabancı Firmanın şartname aldığı kaydedildi. Şartname alan yabancı Firmalar şu şekilde;

( Antenna - YUNANİSTAN )

( Prosiebensat - ALMANYA )

( RTL/Bertelsman - ALMANYA )

( News Corparation/Rupert Murdoch - ABD )

( Central Europe Madia Enterprise - ÇEK )

 

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 25 Eylül 2007 12:10, Yorumlar(0), Hepsini Oku
GENEL SİGORTA'NIN % 80'Nİ YABANCILARA SATILDI

 Çukurova Holding, iştiraki olan Genel Sigorta'nın % 80 hissesini 452 milyon dolara İspanyol Mapfre SA şirketine sattı. Çukurova şirketin'ce yapılan açıklamada, Şirketin sigortacılık faaliyetlerinin satıldığını, gayrımenkul ve sahip olduğu hisse sentlerinin ise 55 milyon dolar civarında sermaye bölünmesi yapılarak kurulan ikinci şirket ile Çukurova grubunda kaldığı kaydedildi.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 25 Eylül 2007 10:30, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KREDİ KARTI AİDATLARI SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR

Kredi kartı aidatlarını nasıl geri alırsınız?

Nevşehir'de 450 tüketici bankaların ‘kart aidatı’ adı altında kestiği parasını geri aldı. Peki ama nasıl?

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, bankaların tüketicilerden ‘Kredi Kartı Aidatı’ olarak 5 ile 45 YTL arasında ücret aldığını ve bu durumdaki tüketicilerin ilgili Tüketici Hakem heyetlerine dilekçe ile başvurduğunu söyledi. Şube Başkanı Uğur şunları kaydetti:

"Nevşehir Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı aidatı ile ilgili bütün başvuruları tüketici lehine karara bağladı. Bunun üzerine bankalar, Tüketici mahkemelerinde dava açmaya başladı.

Şube olarak yaptığımız bir çalışma ile bankaların açtığı davanın haksız olduğunu ortaya koyan ve 15 sayfayı bulan dava dosyası hazırladık. Dosyayı isteyen mağdurlara ücretsiz olarak veriyoruz. Hazırladığımız dosyalarla mahkemeye giren bütün tüketicilere, hakimler lehte karar verdi. 500 dosyadan davası sonuçlanan 450 kişinin ödedikleri kart aidatı parası hesaplarına yatırıldı."

TÜM TÜKETİCİLERE ÇAĞRI

Dava dosyasını, mağdur olan herkese ulaştırmak için, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde televizyon ve radyolarda canlı yayın konuğu olup halka bilgi verdiğini belirten Şube Başkanı Mustafa Uğur, halen kredi kartı aidatı problemi olan kişilerin şubelerine başvurmaları halinde her türlü çözüm yolları hakkında bilgi verileceğini ve ilgili dava dosyasının sunulacağını söyledi. 

info@nevtes.org adresinden bilgi alabilirsiniz. 

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 21 Eylül 2007 10:13, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TCMB 2007/EYLÜL AYI BEKLENTİ SONUÇLARI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  anketinde enflasyon ve cari açık beklentisi yükseldi
T.C.M.B  Eylül ayı ikinci dönem beklenti anketi sonuçlarını açıkladı

Anketete göre, yıl sonu enflasyon beklentisi, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) bazında yüzde 7.18’e çıktı. Beklenti, bir önceki ankette yüzde 7.13’tü. İki ay sonrasına ait TÜFE’de Eylül ayının ilk anketinde yüzde 0.83 olan beklenti yüzde 0.86’ya çıkarken, gelecek 12 aylık döneme ilişkin yüzde 6.27 olan TÜFE beklentisi değişmedi.

Ankette yıl sonu cari işlemler dengesinde meydana gelecek açık beklentisi ise 32 milyar 958,2 milyon dolardan 33 milyar 290,3 milyon dolara çıktı. Eylül ayının ilk anketinde yüzde 5.1 olan cari yıl sonu GSMH büyüme beklentisi yüzde 5’e indi. Gelecek yıl sonu yıllık GSMH beklentisi yüzde 5.3’ten yüzde 5.2’e geriledi. Gelecek 3 ayın 6 aylık hazine bonosu ihalesi yıllık bileşik faiz beklentisi yüzde 17.45’ten yüzde 17.14’e, gelecek 12 ayın altı aylık hazine bonosu ihalesi yıllık bileşik faiz beklentisi yüzde 15.83’den yüzde 15.58’e indi.

Ay sonu dolar kuru beklentisi 1.3209 YTL’den 1.2768 YTL’ye, yıl sonu dolar kuru beklentisi de 1.3666 YTL’den 1.3286 YTL’ye indi. Gelecek 12 ay sonunda dolar kuru beklentisi ise 1.4278 YTL’den 1.3934 YTL’ye geriledi.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 21 Eylül 2007 10:06, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TÜRKİYE'NİN CARİ AÇIK ARTIŞI BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin cari açığı 2007/Temmuz ayı itibariyle geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında % 25.1 artarak 1 milyar 773 milyon dolardan,  2milyar 218 milyon dolara yükseldi. Ayrıca genel seçimlerin yapıldığı Temmuz ayına ilişkin bütçe rakamlarını bir türlü açıklamayan Maliye bakanlığı dün bu rakamları Ağustos ayı verileri ile birlikte açıkladı. Bütçe gerçekleşmeleri,Temmuz /2007 ayında bütçe açığının 6 milyar YTL'lik tutarı geçerek tavan yaptığını gösterdi. Seçim nedeniyle yapılan tranfer harcamaları, Bütçe açığının en büyük nedenini oluşturdu. Bu konuda en büyük örnek olarak belediyelere yapılana transfer gidereleri gösteriliyor. BELDES projesi kapsamı adı altında Temmuz 2007 ayında belediyelere yapılan tranfer harcamaları bir aya önceye göre 28 KAT artış gösterdi.        ...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 13 Eylül 2007 09:54, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KORKMAZ YİĞİT'İN İNŞAAT ŞİRKETLERİNE EL KONULDU

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, 2006 yılında Kormaz Yiğit ile fon arasında imzalanan protokol şartaları yerine getirilmediği için Grup hakkında yasal takip kararı aldı. TMSF bu karara dayanarak Kormaz Yiğit'e ait ANKA İNŞAAT ve YENİ İSTANBUL İNŞAAT A.Ş. (temettü hariç)  ortaklık paylarını, yönetim ve denetimini devir aldı. TMSF,Cavit Çağların 15.000 konutuluk Yeşil Şehir projesine ilaveten Korkmaz Yiğit'in başlattığı 50.000 konutluk istanbul Projesini tamamlama görevini de üstlenmiş oldu. ...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 06 Eylül 2007 15:15, Yorumlar(0), Hepsini Oku
MALİYE BAKANLIĞI VERGİ BORÇLULARINI AÇIKLADI

Vadesi Geçtiği Halde Ödenmeyen 750 Bin YTL ve Üzerindeki Vergi Borçları Listeleri Gelirler Genel Müdürlüğü İnternet Sitesinde Kamuoyunun Bilgisine Sunulmuştur.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5 inci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca v 293 ve 374 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri'ndeki usul ve esaslar çerçevesinde hazırlanan vergi borçlarından 750 Bin YTL ve üzerindeki vergi borçlarını içeren listeler Gelirler Genel Müdürlüğü İnternet Sitesinde 3 Eylül 2007 tarihi itibari ile yayınlanmıştır.

 

Söz konusu listelere ulaşmak için tıklayınız.

...


Gönderen Editör, Salı, 04 Eylül 2007 15:09, Yorumlar(0), Hepsini Oku
YABANCILARA MÜLK SATIŞINDA VERGİ KAÇAĞI

Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlarının çıktığı turne incelemelerinde yabancılara mülk satan 88 mükellef ile ilgili olarak yapılan incelemede % 60.3 lük vergi kaçağı tespit edildi.

Antalya                  ;  Kaçırlan vergi      69,8 Milyon YTL

Alanya                   ;      "        "         236,3 Milyon YTL

Didim                     ;      "        "          92.6 Milyon YTL

Kuşadası                ;      "        "          17,2 Milyon YTL

Bodrum                  ;      "        "          21,1 Milyon YTL

TOPLAM ............... ;      "        "        437,1 Milyon YTL

Sadece 88 mükellef için yapılan incelemede bu kadar büyük rakamına ulaşılması, Antalya,İzmir ve Muğlada yabancılara 32.635 adet mülk satıldığı düşünüldüğünde vergi kaçağı boyutu kafalara soru işarete bırakıyor.  

                                                                                

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Salı, 28 Ağustos 2007 12:48, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TÜRKİYEDEKİ İŞSİZLİK ORANINDA ARTIŞ

Türkiye İstatistik Kurumu 2007 yılının Nisan Mayıs Haziran aylarını içeren işgücü araştırması sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre adet olarak 50.000  arıtşla 2.265.000 kişiye , oran olarak 0.1 puan artış ile % 8.9 'a yükseldi. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı 1.1 puan artışla % 17.5 gibi rekor seviyeye ulaştı.  

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 16 Ağustos 2007 09:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KUZEY KUTBU PETROL YATAKLARI SORUNU

Uzmanların araştırmalarına göre  10 Milyar Ton rezervi ( 5 trilyon Dolar değeri ) olan Kuzey kutbu petrol yatakları üzerinde 4 ülkenin hak iddia etmesi, dünyanın başına önemli sorun yaratacak gibi görülüyor. Rusyanın deniz seviyesinin 4.500 metre altına inerek tabana RUS bayrağı dikmesi ve bölgede hak iddia etmesi , ABD, KANADA  ve DANİMARKA'yı kızdırdı. Kanada Başbakanı Stephen Harper " egemenliğimizi göstereceğiz " iddiası ile Kuzey Kutbunu ziyaret ederek karşı atakta bulundu. ABD bölgede coğrafi araştırma yapacağını açıkladı. Bu gelişmeler üzerine Financal Times başyazısında " Kuzey Kutbunda kılıçların çekildiğini savaşa hazır olunması gerektiğini " belirtti.     

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 10 Ağustos 2007 10:44, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK FİRMALARI

İstanbul Sanayi odası (İSO ) Türkiyenin en büyük 500 Firmasını açıkladı. İlk 10 firma arasında 5 Koç Şirketi var.

1- Tüpraş  2- Ford Otomotiv  3- Elektrik Üretim A.Ş.  4- Toyota Otomotiv 

5- Oyak-Renault 6- Arçelik A.Ş. 7- Erdemir  8- Vestel Elektronik  9- Tofaş Türk Otomobil 

10- Aygaz

  

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 20 Temmuz 2007 09:32, Yorumlar(0), Hepsini Oku
T.C.M.B. DAN 1 AYLIK LİKİT SENET UYGULAMASI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir ay boşta parası olana cazip teklif sunuyor. T.C.M.B. "LİKİTİDE SENEDİ" adı altında tıpkı Hazine bonosu gibi borçlanma kağıtları ihraç etmeye başlıyor. Likitede senetlerinin vadesi 32 gün, faiz beklentisi ise stopajdan arındırılmış olarak % 1.33 tahmin ediliyor. Söz konusu kağıtlar Hazine Bonolarında olduğu gibi aracı kurumlar ve Bankalar aracılığı ile bireysel yatırımcılar tarafından da temin edilebilecek.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 19 Temmuz 2007 11:56, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TÜRKİYE'NİN CARİ AÇIK REKORU

IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp TÜSİAD'ın Düzenlediği toplantıda " Cari açığınız çok yüksek ,aynı zamanda cari açığınızın Gayrı Safi Milli Hasılaya oranıda dünyadaki en yüksek oran olarak gözüküyor . Bu oran piyasaya güven konusunda oldukça proplem teşkil ediyor " dedi. Hugh Bredenkamp faiz dışı fazla hedefiyle ilgili olarak " % 6,5 sonsuza kadar olması gereken hedef olmalıdır diyemeyiz, bu hedefin düşürülmesi gerekir " dedi.

Türkiyenin Mayıs ayı dış ticaret verileri IMF temsilcisini doğrular nitelikte görülüyor 9,1 Milyar dolarlık ihracata karşılık 14,8 milyar dolarlık ithalat arasındaki 5,7 milyar dolarlık dış ticaret açığı Cumhuriyet tarihin en yüksek rakamı olarak rekor kırdı. Ayrıca Hazine müsteşarlığı kamu net borç stokunun bu yıl mart sonu itibariyle geçen yıl sonuna göre 3,4 milyar YTL artarak 262.6 milyar YTL olarak gerçekleştiğini açıkladı.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 29 Haziran 2007 12:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TMSF MERKEZ YAYIN HOLDUNG'İN HİSSELERİNE EL KOYDU

Bilindiği üzere 1.Nisan.2007 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Merkez Yayın Holding'in ( ATV - SABAH ) yönetimine el koymuştu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Yönetim Kurulu , bu defa ( 4389 sayılı Bankalar Kanunun  15/7 maddesinin b bendini gerekçe göstererek ) Merkez Holding'in Turgay CİNER'e ait hisselerin tamamını da el koydu.

TMSF, SABAH ve ATV'nin satış sürecinin sürdüğünü açıkladı.         

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Pazartesi, 25 Haziran 2007 10:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
DANIŞTAYDAN TÜRK TELEKOM'A RET

Danıştay , Türk Telekom'un Sabit telefondan, Uluslararası, şehirlerarası şehirlerarası ve GSM numara aramalarına indirim yapan ancak şehiriçi ve sabit telefon aramalarının fiyatlarını arttıran tarifenin yürütmesini durdurdu . Danıştay Türk Telekomun yeni tarifesinin tüketici menfaatlerine aykırı olduğunu tespit etti.
Daire davayı esastan görüşüp karara bağlayacak. Türk Telekom yetkilileri Danıştayın kararına saygı göstereceklerini ifade ettiler.
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cumartesi, 09 Haziran 2007 15:40, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ŞEHİR İÇİ TELEFONDA TÜRK TELEFON TEKELİ KIRILIYOR

Telekominakasyon Kurumu , Türk Telefonun şehiriçi tekelini kaldıracak karar aldı. Telekominakasyon Kurumu (UMTH ) Uzun Mesafe Telefon Hizmeti veren şirketlere şehir içi konuşma linansı vererek Türk Telekom Firmasının Şehiriçi konuşma tekelini kırma yolunda önemli adım attı.

...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Cuma, 08 Haziran 2007 16:32, Yorumlar(0), Hepsini Oku
LİRA SPEKÜLATİF FONLARLA DEĞER KAZANDI

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türk Lirası'nın değerlenmesinin arkasında spekülatif addedilebilecek büyük fonların YTL'ye yatırım yapma arzusunun etkili olduğunu söyledi. Bankacılık sektörünün eskiden olduğu gibi kur riskleri taşımadığını savunan Özince, şöyle devam etti: "Ne yazık ki liranın değerlenmesinin arkasında bazı spekülatif veya spekülatif addedilebilecek çok büyük fonların liraya yatırım yapma arzusu da etkili oluyor. Türk piyasasını bir iç deniz olarak düşünecek olursak, küçük havuzumuza milyonlarca küp su geliyor. Burada mesele; ne kuraklık olsun ne sel bassın. Onu dengeleyebilmek önemli. O bakımından YTL aşırı değerlenmiş görünüyor." Türkiye'deki bankaların büyük bir kısmının yabancıların eline geçtiğini belirten Özince, kamu bankalarının özelleştirilmesinde İş Bankası modelinin izlenmesinin ihtiyaca cevap vereceği kanaatini taşıdığını ifade etti. Özince şöyle konuştu: "Kamu bankacılığının çok daha liberal serbest piyasa ekonomisine uygun mantıkla yapılamayışı ciddi bir eksiklik. Kamu bankalarını borsalara açacaksak, onları çok fazla değerle özel bankalarla yarışan bir standarda getirmek gerekir. Bankacılık sektörümüzde yabancı sermayenin yararlı olabileceğine inanmakla beraber, kamu bankalarının kontrolünün yabancı bankalara satılmasında biraz daha temkinli olunması gerektiğini düşünüyorum".
...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 07 Haziran 2007 12:06, Yorumlar(0), Hepsini Oku
TMSF SAGRA'NIN YÖNETİMİNE EL KOYDU

TMSF, Kamuran Çörtük'ün sahibi olduğu Bayındır grubu şirketlerinden Sagra ve Sasbaş şirketlerinin yönetimine el koydu. Tadella Markası ile ünlü şirketin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetimi TMSF tarafından devir alındı. TMSF Sagra'nın İktisadi bir bütünlük halinde satışına kadar geçecek sürede ürtime devam etmesini kararlaştırdı. ...


Gönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Perşembe, 07 Haziran 2007 10:17, Yorumlar(0), Hepsini Oku
MERKEZ BANKASI UYARILARI

 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Halkına bazı ekonomik uyarılarda bulundu. Öncelikle borçlanma konusunda yapılan uyarıların en önemlisi " DÖVİZLE BORÇLANMAYIN " oldu.

Boçlanma konusunda hazırlanan rapordan kısa başlıklar şöyle;

- Türk Halkının toplam borcu son üç yılda 5,4 kat artarak 73,6 milyar YTL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

- Halkın Borç/Gelir oranı 2003 yılında % 7,5 bu oran günümüzde % 25,4' yükseldi.

- Söz konusu borçlanma için ödenen faiz tutarı 2006 sonunuda 12,2 milyar YTL' ye ulaştı. Toplam geilirler için de faiz için ödenen oran 4.2' e yükseldi

- Türk Halkının 2004 yılındaki % 24.2 olana tasarruf oranı 2006 yılı sonunuda % 13.7' ye düştü.

- Bireysel Kredilerin toplam tüketim harcamalarına oranı 2003 de % 5,6 iken 2006 yılında bu oran % 19,2' ye yükseldi.

Türk Halkına borç konusunda uyarıda bulanan. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türk Sanayicisine de AÇIK POZİSYON uyarısında bulundu. Döviz geliri olmayan firmaları özellikle dikkatli olmaya davet etti. 2006 ylında % 37 artan döviz pozisyon açığının risk teşkil ettiği mesajını verdi. ...


Gönderen Editör, Cuma, 01 Haziran 2007 11:00, Yorumlar(0), Hepsini Oku
İMARZEDELER T.B.M.M. KOMİSYONU'NDA ELE ALINDI

İmar Bankası'nda Devlet İç Borçlanma Senedi satışı altında toplanan paralar için Kamu Finanasmanı ve Borç Yönetiminin düzenlenmesi hakkındaki Kanun'da değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı T.B.M.M' nin 16.05.2007 tarihli toplantısında " HAK SAHİPLERİNE YAPILACAK ÖDEME DEF'ATEN VE NAKTEN YAPILACAK " şerhi ile kabul edildi.
Devlet İç Borçlanma Senedi alımı amacıyla İmar Bankası ile gereçekleştirilen işlem sayısı 26.140 adet, para yatıran kişi sayısı 22.517, yapılacak ödeme işlem tutarının esas alınacağı rakam 728.4 milyon YTL, işlemin nominal değeri 1.02 Milyar YTL.
Ödeme ile ilgili olarak esaslar, faiz oranı, faizin başlangıç tarihi ve diğer usul ve esaslar Bakanlar kurulu'nca belirlenecek.
"PARALAR GECİKMEDEN ÖDENECEK " diyen Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener ancak ödeme başlangıç tarihi konusu'nda hiçbir açıklamada bulunmadı.
...


Gönderen Editör, Perşembe, 17 May 2007 12:13, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KURUMLUR VERGİSİ TÜRKİYE SIRALAMASI

2006 yılı ile ilgili Kurumular vergisi ödeme derecelendirilmesinde Türk Telekom Türkiye birincisi oldu.

Sıralama Şu Şekilde ;

1.
Türk Telekom  764. Milyon YTL
2.
Ziraat Bankası 
528.     "        " 
3.
Akbank
267.     "        " 
4.
İş Bankası
261.     "        " 
5.
Halk Bankası 
237.     "        " 
6.
Garanti Bankası223.     "        " 
7.
Vakıflar Bankası 
181.     "        " 
8.
Tüpraş 
160.    "        " 
9.
Zorlu 
128.    "        " 
10.
DMHİ 
119.    "        " 
11.
Ereğli D.Ç.
115.    "        " 
12.
PhilSA
  84.    "        " 
13.
Petrol Ofisi  54.    "        " 
14.
Mercedes Benz
52.    "        " 
15.
BEDAŞ
48.    "        " 
       
...


Gönderen Editör, Çarşamba, 16 May 2007 13:59, Yorumlar(0), Hepsini Oku
KONUT EDİNDİRME HESABI ÖDEMELERİ 2008'E KALDI

TBMM Gündeminde bekleyen 5/6 milyon kişiyi ilgilendiren konut edindirme yardımı hesaplarının tasfiyesi ile ilgili yasa tasarısı gereğince yapılacak ödemenin en erken 2008 yılında olabileceği belirtiliyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda geçen yıl kabul edilen yasa tasarısının uygulanabilmesi için en az 9 aylık süre gerekiyor. Buna ilaveten 3 aylık ek sürenin de kullanılması halinde ödeme süresi 14 aya kadar çıkabilecek. Bu durumda ödeme için kaynak hazır olsa dahi tediyelere en erken 2008 yılında başlanabilecek.
...


Gönderen Editör, Cuma, 30 Mart 2007 09:30, Yorumlar(0), Hepsini Oku
 3 Sayfalar 1 2 3 


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it