Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Kültür - Sanat Köşesi

Kültür - Sanat->Müzik Köşesi   
İş Sanat Kültür Merkezi

BEN SANA MECBURUM BİLEMEZSİN

Hazırlayan: Atilla Birkiye 
Sahneye Uygulayan: Mehmet Birkiye 
Müzik Yönetmeni ve Piyano: Serdar Yalçın
Şiirleri Seslendirenler: Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar, Hakan Gerçek
Şarkılar: Çiğdem Soyarslan, Zafer Erdaş

Attilâ İlhan şiirinin en ayırt edici özelliği lirizm, sentez ve melodidir. İlk döneminde toplumsal temaları destansı bir boyutta işleyen, duygusal ve halk şiirinin ses ve biçim özelliklerine yer veren bir şiir kurmuş; daha sonra imge zenginliği içinde, egzotik betimlemeleri sıkça kullanan, toplumsal olanı bireysel boyutta vermeye çalışan, müzik ve ritim arayışlarıyla kapalı bir şiir oluşturmuştur. Son döneminde ise, Divan şiiri ile çağdaş şiiri yeni bir senteze ulaştırma düşüncesinde; yabancılaşma, umutsuzluk, ölüm, melankoli, romantizm, yalnızlık ve aşk gibi temaları işleyerek özgün bir şiire yönelmiştir. “Ben sana mecburum bilemezsin” başlıklı şiir dinletisinde, şairin, tematik bir bütünlük gözetilerek seçilip aynı doğrultuda kurgulanmış şiirleri piyano eşliğinde okunacak; ayrıca Serdar Yalçın’ın bestelediği “ki”, “ben sana mecburum”, “yasak sevişmek”, “yağmur kaçağı”, “yalnızlık şiiri” adlı şiirleri de seslendirilecek. Bu etkinlik “Şiiristanbul” başlıklı İkinci Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali’nin kapsamında gerçekleşecektir.


Giriş ücretsizdir

http://www.iskultursanat.com.tr/About.aspx    Linkinden faydalanabilirsiniz

...


Gönderen GÜLER BALTAIŞLEMEZ, Pazartesi, 21 May 2007 12:00, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Etkinlikler

 Avusturya Kültür Ofisi 22.05.2007  Saat: 20

Nilgün Yüksel Ketenci, Keman
Gülden Teztel, Piyano 

Program: W. A. Mozart, E. Chausson, L. van Beethoven, J. Brahms

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliği  ile

http://www.austriakult.org.tr/index-tr.htm linkinden  diğer etkinliklere  bakabilirsiniz.

Konserler ücretsizdir.

...


Gönderen GÜLER BALTAIŞLEMEZ, Pazartesi, 21 May 2007 10:03, Yorumlar(0), Hepsini Oku
52. Eurovision Şarkı Yarışması

2007 Eurovision Şarkı Yarışmasının yarı Finali bu akşam ( 10 Mayıs 2007 ) 28 ülkenin katılımı ile yapılıyor. Türkiyeyi temsilen katılan Kenan Doğulu "Shake It up Shekerim" adlı parça ile 26. sırada yer alıyor. Saat 21:00 TRT de yayınlanacak yarışmada finale çıkacak ilk 10  parçayı SMS mesajları belirleyecek. Otoriteler Türkiyenin parçasını favoriler arasında gösteriyor.
...


Gönderen Editör, Perşembe, 10 May 2007 10:29, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Etkinlik

Şişili Belediyesi Senfoni Orkestrasının Şef Sera Tokay yönetimindeki Konserini Ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. ...


Gönderen GÜLER BALTAIŞLEMEZ, Pazartesi, 07 May 2007 10:16, Yorumlar(1), Hepsini Oku
35. Uluslararası İstanbul Müzik FestivaliSONUNA KADAR “MÜZİK”.

ULUSLARARASI İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ
35 YAŞINDA!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından
Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen
Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 2007’de 35. yılını kutluyor.

Festival Sponsorluğunu geçtiğimiz yıldan beri Borusan Holding’in üstlendiği 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 2-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor. 1000’i aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak olan Festival, 35. yılında özel bir programla sanatseverlere müzikle dolu yaz akşamları yaşatmaya hazırlanıyor.

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, 9 senfoni ve oda orkestrası, 9 oda müziği, 2 resital, 2 koro ve 1 geleneksel müzik ve 1 klasik dışı konser olmak üzere toplam 23 etkinlik yer alıyor. İzleyicilerini kentin farklı köşelerinde ağırlayacak olan Müzik Festivali’ne bu yıl Aya İrini Müzesi, Atatürk Kültür Merkezi, Esma Sultan Yalısı ve Bulgar Kilisesi ev sahipliği yapacak.

Festival programı, Kuruçeşme Divan’da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın Toplantısına İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı ve Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak katıldılar.

Basın toplantıda konuşan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık: “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin en büyük katkısı, başta klasik müzik olmak üzere sanatın hemen bütün dallarında İstanbul’u ve Türkiye’yi dünya kültür ve sanat haritasına koymak olmuştur. Uluslararası kültür ve sanat etkinliklerinde İstanbul’u bir çekim merkezi haline getirmiştir” dedi.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak, 2006 Eylül ayından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda görev yapıyor. İ.Ü. Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü ve B.Ü. İngiliz Dili ve Edebiyatı’nın ardından yüksek lisansını MSÜ Müzikoloji Bölümü’nde tamamlayan Yeşim Gürer Oymak 2000-2006 yılları arasında İş_Sanat Kültür Merkezi’nin Yönetmenliği’ni yapmıştı.

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin tanıtım kampanyasını TBWA\İstanbul hazırladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın tüm festivallerine destek veren resmi sponsorları: Öncü Sponsor Eczacıbaşı, Resmi İletişim Sponsoru Turkcell, Resmi Taşıyıcı DHL, Resmi Konaklama The Marmara.

AÇILIŞ KONSERİ

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 2 Haziran Cumartesi akşamı Aya İrini Müzesi’ndeki Yıldızlar Orkestrası konseriyle açılıyor. Cihat Aşkın, Hakan Şensoy, Özcan Ulucan, Çağ Erçağ, Atilla Aldemir gibi her biri kendi dalının yıldızı, başarılı müzisyenlerden oluşan orkestra, çok özel bir programla değerli solistlere eşlik edecek : 35 yıl önceki ilk İstanbul Festivali’nde yer alan Vivaldi’nin Üç Keman Konçertosu’nun solistlerinden Ayla Erduran, eseri bu kez genç kemancılarımız Özcan Ulucan ve Cihat Aşkın ile seslendirecek. 11 yaşındayken Wilhelm Kempff’le birlikte Mozart’ın İki Piyano Konçertosu’nu seslendiren konserin solisti İdil Biret de, bu kez 11 yaşındaki genç piyanist Mertol Demirelli ile Bach’ın İki Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak.

FESTİVAL’DEN SEÇMELER

35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, geniş bir yelpazeye yayılan zengin içeriğiyle yine yaz aylarının en çok konuşulan etkinliklerinden olacak. Festival programında; Borusan Holding sponsorluğunda şef Ion Marin yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde konser verecek olan, dünya opera sahnelerinin vazgeçilmez divası soprano Angela Gheorghiu ile Sabah Gazetesi sponsorluğunda “Dünyanın Tüm Sabahları” adlı filmin müziklerinden bir seçki sunacak olan İstanbullu sanatseverlerin yakından tanıdığı Jordi Savall ve topluluğu Hespérion XXI öne çıkıyor…

Klasik, caz ve Macar halk müziğinden harmanlanmış benzersiz tarzıyla “şeytanın kemancısı” lakaplı Roby Lakatos ve Topluluğu’nun konseri, Altın Küre ödüllü aktör Klaus Maria Brandauer ile yaratı ...


Gönderen Editör, Cuma, 04 May 2007 15:04, Yorumlar(1), Hepsini Oku
Kenan Doğulu Eurovision'da

52'inci Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi Kenan Doğulu temsil edecek.

TRT Genel Müdür Vekili Ali Güney, TRT Tepebaşı-İstanbul Stüdyoları'nda düzenlediği basın toplantısında, 10-12 Mayıs 2007 tarihlerinde Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılacak yarışmada Türkiye'yi, Kenan Doğulu'nun temsil edeceğini açıkladı.
 
Güney, ''Şarkı ve şarkıcının tespiti konusunda bu yıl da yöntem olarak doğrudan bir sanatçıya siparişe gidilmesi benimsenmiştir" dedi.
 
Dil konusunda serbestlik

Doğulu'nun TRT'ye üç eser sunacağını, yarışmada seslendirilecek şarkının eserler arasından belirleneceğini dile getiren Güney, ''TRT, bu yıl dil konusunda belirleyici olmamıştır. Sanatçı, bu konuda serbesttir'' dedi.
 
Kenan Doğulu da ''Çok heyecanlıyım. Çok fazla düşündüm bu kararı verirken. Benim için çok özel, çok derin duygular beslediğim, çok sevdiğim, yıllardır takip ettiğim, zaman zaman ağladığım, zaman zaman sevinçten ağladığım ve yıllardır içinde olduğum, içimde bir şekilde hep 'bir gün mutlaka orada bir şarkım olacak' gibi bir his var dediğim bir olgu benim için Eurovision'' dedi.
 
Kısa sürede üç eseri teslim etmesi gerektiğini belirten Doğulu, ''Her zaman inandığım insanlardan aldığım enerji destek oldu bana. Bütün Türkiye'nin desteğini arkamda hissediyorum. O yüzden çok güzel eserler çıkacağına da eminim'' diye konuştu.
 
Doğulu, üzerinde çalıştıkları şarkıların henüz söz aşamasına gelmediklerini belirterek hangisi kulağa daha hoş gelirse o konuda çalışacağını ve fazla lisana gerek olmayan daha melodik, dünyanın anlayabileceği tarzda sözlerden oluşan bir şarkı düşündüğünü anlattı.
   
Birkaç kolay Türkçe kelime

Şarkıda, yabancılara öğretilebilecek birkaç kolay Türkçe kelimenin de bulunmasını istediğini kaydeden Doğulu, yarışma için önce görselliği yakalayıp, sonra şarkıyı sevdirecek yönde bir planı olduğunu belirtti.
 
Türkiye, bu yıl Finlandiya'da düzenlenecek 52'nci Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarı finallere katılacak.

Geçtiğimiz yıl, Lordi'nin 'Hard Rock Hallelujah' şarkısıyla temsil ettiği Finlandiya, tarihinde ilk kez Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazanmıştı. 

Sibel Tüzün ile 'Süper Star'

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 24 ülkenin katılımıyla gerçekleşen '51'nci Eurovision Şarkı Yarışması'nda 'Süper Star' isimli şarkıyla 23'üncü sırada yarışan Türkiye ise 91 puanla 11'inci sırada yer almıştı.

Oyuncu Maria Menounos ve şarkıcı Sakis Rouvas'ın sunduğu gecede Türkiye, üç ülkeden 12 tam puan almıştı.

Atina Olimpiyat Stadı'nda yapılan yarı finalde ise 23 ülke arasından kura çekimiyle belirlenen sıralamaya göre 14’üncü sırada sahne alan Sibel Tüzün, yarı final ve finale katılan toplam 37 ülkeden seyirciler tarafından gönderilen SMS'lerle yapılan oylama sonucunda yarı finalde ilk 10'a girmişti.
 
Atina'daki yarışmada Tüzün, hem sahne performansı hem de ünlü modacı Erol Albayrak tarafından hazırlanan kristal taşlarla işlenmiş ten rengi kısa elbisesiyle dikkat çekmişti.
 
Türkiye, Sertab Erener’in Demir Demirkan ile ortak bestelediği ‘Everyway That I Can’ adlı şarkıyla Riga'daki yarışmada 2003 yılında birinci olmuştu ve 2004'te yarışma Türkiye'de yapılmıştı.
...


Gönderen Yönetici, Cuma, 23 Şubat 2007 16:04, Yorumlar(0), Hepsini Oku
 


MKPortal ©2003-2006 mkportal.it