Ana Sayfa   Haberler
Son Mesaj - Gorüntülenemiyor
Yaygaları Görmek İçin Üye Olmalısınız.

Haberler

Haberler->Basında Türkbank Haberleri->ADAPAZARI BİNAMIZ İLE İLGİLİ HABER   
ADAPAZARI BİNAMIZ İLE İLGİLİ HABER

 Türkiye’nin ilk özel Bankası olan ve Sakaryalılar tarafından kurulan Türk Ticaret Bankası Adapazarı Şubesi kaderine terk edildi.

TMSF SATAMIYOR
9 Mart 1913’te "Hacı Adem Beyzade İbrahim - Sipahizade Hamid ve Sürekâsı Adapazarı İslam Ticâret Bankası" adı ile "Eshamlı komandit şirket" şeklinde kurulan ülkemizin ilk özel bankası, 1937 yılında Türk Ticaret Bankası adını aldı. Bankacılık sistemindeki değişiklikler ve son olarak da TMSF tarafından el konulan banka şubesi, Marmara Depreminden sonar hiç hizmet vermedi. Adapazarı’nın göbeğinde bulunan Banka Şubesi, uzun süredir bakımsızlık nedeniyle yıpranmaya başladı. TMSF tarafından da satışı bir türlü yapılamayan Banka Şubesi’nin geleceği ise bilinmiyor.

ŞEHRE KAZANDIRILSIN
Yüksek bedel istenmesi nedeniyle alıcısı da çıkmayan Banka Şubesi’nin tarihi binası konusunda bölge esnafı da değişik fikirler üretiyor. Burasının şehre kazandırılması gerektiğini ifade eden esnaflar, “Sakarya’nın değil, Ülkemizin bir sektörünün başlangıcına ışık tutan Türk Ticaret Bankası binası, sadece boş bir binadan ibaret değil. Burasının tarihi ve turizm açısından değeri olmalı. Şehrimize kazandırılmalı. Müze veya kültür binası olarak hizmet vermeli” diye konuştular.

KAYNAK . MURAT SOLMAZ - SAKARYA RADYO TELEVİZYON ADAPOSTASI GAZETESİGönderen TAYYAR ÇEVIKKAYA, Çarşamba, 13 Şubat 2008 12:44, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2004-2006 mkportal.it

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it